4

Havel má bustu v USA, Klaus Gajdarovu cenu z Ruska

,

Bývalý prezident Václav Klaus převzal ve středu v Moskvě cenu Jegora Gajdara. Cenu každoročně uděluje Nadace Jegora Gajdara za mimořádný přínos k rozvoji humanitárních vztahů s Ruskem. Ten samý den se přitom dostalo vysoké poctě dalšímu českému exprezidentovi. V USA byla odhalena busta Václava Havla.

Václav Klaus ve svém projevu vysloveném v angličtině k převzetí ceny poděkoval a řekl, že je velmi poctěn. Promluvil také o svém obdivu k Jegoru Gajdarovi, kterého považuje za jednoho z nejlepších ruských moderních ekonomů a za jednoho z nejliberálnějších ruských politiků.

Jegor Gajdar byl v období po rozpadu Sovětského svazu tvůrcem ruských hospodářských reforem. Během vlády prezidenta Borise Jelcina Gajdar skoncoval se sovětskou centrálně plánovanou ekonomikou a jako ministr hospodářství a premiér zavedl řadu bolestivých reforem a započal v Rusku první vlnu privatizace. V roce 1992 uvolnil ceny, což vyvolalo velkou vlnu odporu. Laureátem ceny nesoucí jeho jméno z minulých let je například polský ekonom Leszek Balcerowicz, ruská žurnalistka Olga Romanovová nebo ekonom a bývalý šéf Centrální banky Ruska Sergey Ignatiev.

Dále vysvětlil své pohnutky pro převzetí ceny: ,,Dnes jsem si sem jen nepřišel převzít vysoké ocenění. Svou přítomností na této události jsem přišel vyjádřit svůj nesouhlas se silnou dezinterpretací ohledně událostí na Ukrajině," prohlásil Klaus. V rozhovoru pro web Protiproud již dříve Václav Klause potvrdil, že si cenu převezme, třebaže ví, že mu za to budou domácí mediální mainstream spílat.

Převzetí ceny Klausem je paradoxní vzhledem k faktu, že ve středu proběhlo v budově amerického Kongresu ku příležitosti 25. výročí pádu železné opony odhalení busty dalšího bývalého českého prezidenta Václava Havla. Slavnostní události se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner nebo Madeleine Albrightová.

Čtěte také:

Churchill, Wallenberg, Kossuth. Teď má bustu v Kongresu i Havel

Ukrajina je umělý stát, Klaus v ruské televizi opět obviňoval Západ

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.