Představy skotské premiérky: Můžeme zůstat ve Velké Británii i v EU

CO BUDE PO BREXITU?

Představy skotské premiérky: Můžeme zůstat ve Velké Británii i v EUNOVÉ
Nicola Sturgeonová Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Budoucnost Skotska vidí premiérka Nicola Sturgeonová jak ve Velké Británii, tak v Evropské unii. Skotská premiérka je přesvědčená, že tato země, která už v minulosti neúspěšně rozhodovala o nezávislosti na Spojeném království, může být i nadále součástí obou. Většina Skotů v nedávném referendu hlasovala pro setrvání monarchie v Evropské unii, zatímco referendum skončilo brexitem. O slovech Sturgeonové informovala britská stanice BBC.

Sturgeonová označila Skotsko za „nezmapované teritorium“. Přestože patří ke Spojenému království, má země svůj nezávislý politický systém a vlastní soukromé i veřejné právo (skotské právo). „Když jste nezmapované teritorium, máte před sebou prázdný list papíru a možnost přemýšlet o věcech, které by byly jinak nemyslitelné,“ uvedla skotská první ministryně a šéfka Skotské národní strany.

Nicméně britský ministr pro Skotsko David Mundell takový nápad už v minulosti odsoudil. Setrvání Skotska ve Velké Británii i v Evropské unii označil jako „bizarní“. Zároveň zamítl i případné další referendum o skotské nezávislosti, po kterém začali někteří volat po výsledcích hlasování o brexitu. Pro odchod z EU se vyslovilo téměř 52 procent Britů.

Proti opakování skotského referenda o nezávislosti je také nová britská premiérka Theresa Mayová. Předsedkyně vlády podotkla, že v referendu z roku 2014 se Skotové k možné samostatnosti vyjádřili „zcela jasně“. Nezávislost tehdy odmítlo 55 procent voličů. Pokud by si to ale Skotové přáli, vypsání nového hlasování by podle svých slov nebránila.

Skotská premiérka Sturgeonová uvedla, že by referendum bylo na místě, pokud by Velká Británie zahájila proces odchodu z EU, aniž by se ohlížela na postoj Skotska. Hlasování by se podle ní mohlo uskutečnit už příští rok, „pokud to bude nezbytné“.

Nicméně po pátečním setkání s premiérkou Mayovou si Sturgeonová pochvalovala, že centrální vláda je ochotná vyslyšet i názory Skotů. „Myslím, že Theresa Mayová nikdy neaktivuje článek 50, dokud neřeknu, že jsem absolutně spokojená se směrem, jakým se Velká Británie ubírá. ... Vypadá, že chce to samé jako já, a to najít možnost, která bude respektovat, jak volilo Skotsko,“ řekla Sturgeonová v pořadu BBC.

Podobně hovořila po pátečním setkání obou političek také Mayová. O spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy, po jehož aktivaci budou následovat nejméně dvouletá jednání o odchodu Británie z EU, Londýn nepožádá, „dokud si nebudu jistá, že máme postup společný pro celé Spojené království a (společný) cíl jednání“, řekla Mayová.

Čtěte také: Ministr pro brexit: Nové přistěhovalce z EU možná začneme vracet

Královna Alžběta II. poprvé po brexitu promluvila. Co řekla Skotům?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články