27 Útoky ve Francii

OBRAZEM: Teror v Paříži a jeho následky týden poté

NOVÉ

Témata: , , ,

Teroristé rozpoutali před týdnem v Paříži krvavé peklo, v němž našlo smrt 130 lidí a další desítky utrpěly zranění. V ulicích francouzské metropole zavládl chaos a hrůza. K atentátům se přihlásili radikálové z organizace Islámský stát a varovali, že tyto útoky nebyly zdaleka poslední. Zde jsou fotografie z týdne, který poznamenal celou Evropu.

Páteční útoky následovaly rozsáhlé razie nejen ve Francii, ale také v sousední Belgii. Policisté pokračují v honbě za dopadením teroristů. V noci z neděle na pondělí se jen ve Francii uskutečnilo na 168 razií. V pondělí podnikli belgičtí policisté rozsáhlou akci v obávané bruselské čtvrti Molenbeek, kde podle dostupných informací bydleli minimálně dva organizátoři útoků.

Ve středu pak několik hodin probíhala rozsáhlá akce v pařížské čtvrti Saint-Denis. Patrně při ní zahynul údajný organizátor pátečních teroristických útoků Abdelhamid Abaaoud. Další z obětí byla podle informací policie jeho sestřenice, jež se podle původních informací měla sama odpálit. Na místě se našlo později i další tělo muže. Dalších sedm lidí bylo zadrženo.

Útoky vyvolaly bouřlivou reakci po celém světě. Odsoudili je americký prezident Barack Obama i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Někteří evropští politici vyzývají ke zpřísnění režimu na hranicích, nebo dokonce k jejich uzavření. Francouzský prezident Francois Hollande vyzval ke změně francouzské ústavy.

Po vražedných útocích lidé spontánně vyjadřovali solidaritu s oběťmi. Nechávali hořet svíčky před francouzskými velvyslanectvími po celém světě a na sociálních sítích si stylizovali fotky do barev francouzské vlajky. Jedním z pietních symbolů se stala také kresba, která spojuje Eiffelovu věž a známé pacifistické znamení.

Čtěte také:

Střelbu v Bataclanu přežil pětiletý chlapec. Matka ho zachránila svým tělem

Ženu mu zabili v Paříži, on však odmítá vrahy nenávidět


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.