OBRAZEM: Teror v Paříži a jeho následky týden poté

Útoky ve Francii

OBRAZEM: Teror v Paříži a jeho následky týden potéNOVÉ
Žena vyjadřuje svůj smutek a čest památce mrtvým před barem Le Carillon nedaleko klubu Bataclan. Foto: Foto: Shutterstock
Galerie

Echo24

Teroristé rozpoutali před týdnem v Paříži krvavé peklo, v němž našlo smrt 130 lidí a další desítky utrpěly zranění. V ulicích francouzské metropole zavládl chaos a hrůza. K atentátům se přihlásili radikálové z organizace Islámský stát a varovali, že tyto útoky nebyly zdaleka poslední. Zde jsou fotografie z týdne, který poznamenal celou Evropu.

Páteční útoky následovaly rozsáhlé razie nejen ve Francii, ale také v sousední Belgii. Policisté pokračují v honbě za dopadením teroristů. V noci z neděle na pondělí se jen ve Francii uskutečnilo na 168 razií. V pondělí podnikli belgičtí policisté rozsáhlou akci v obávané bruselské čtvrti Molenbeek, kde podle dostupných informací bydleli minimálně dva organizátoři útoků.

Ve středu pak několik hodin probíhala rozsáhlá akce v pařížské čtvrti Saint-Denis. Patrně při ní zahynul údajný organizátor pátečních teroristických útoků Abdelhamid Abaaoud. Další z obětí byla podle informací policie jeho sestřenice, jež se podle původních informací měla sama odpálit. Na místě se našlo později i další tělo muže. Dalších sedm lidí bylo zadrženo.

Útoky vyvolaly bouřlivou reakci po celém světě. Odsoudili je americký prezident Barack Obama i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Někteří evropští politici vyzývají ke zpřísnění režimu na hranicích, nebo dokonce k jejich uzavření. Francouzský prezident Francois Hollande vyzval ke změně francouzské ústavy.

Po vražedných útocích lidé spontánně vyjadřovali solidaritu s oběťmi. Nechávali hořet svíčky před francouzskými velvyslanectvími po celém světě a na sociálních sítích si stylizovali fotky do barev francouzské vlajky. Jedním z pietních symbolů se stala také kresba, která spojuje Eiffelovu věž a známé pacifistické znamení.

Čtěte také:

Střelbu v Bataclanu přežil pětiletý chlapec. Matka ho zachránila svým tělem

Ženu mu zabili v Paříži, on však odmítá vrahy nenávidět