1

Babišistán se blíží, jedině že by se stal zázrak

Dokonaný triumf Emmanuela Macrona, který po jednoznačném vítězství v prezidentských volbách podobným způsobem dobyl i francouzský parlament, ukazuje, že svět vládnutí a politika se mění i v tradičních společnostech. K moci se dostávají charismatičtí vůdci, kteří více než svým programem, pokud vůbec nějaký mají, oslovují efektními gesty a přesvědčivou rétorikou. Poslední události ve Francii v tomto vydání shrnuje Lenka Zlámalová, jež pro tuto zemi měla vždycky slabost.

V Česku sledujeme obdobný vývoj, i když Andrej Babiš je přece jenom těžší váha, protože se opírá o svůj podnikatelsko-mediální konglomerát a do české společnosti vstupuje jaksi komplexně. Jestliže se mu v první fázi nástupu k moci podařilo paralyzovat pravici, v té druhé zatím úspěšně oslabil i nejsilnější levicovou stranu ČSSD. Minulý týden z jejího čela odešel Bohuslav Sobotka a leadership předal Lubomíru Zaorálkovi.

Nesčetněkrát už bylo řečeno, že Bohuslav Sobotka je slušný člověk, ale to bude jediným významným pozitivem, které s jeho vládnutím zůstane spojeno. Byl to totiž on, kdo uzavřel koalici s Andrejem Babišem, a je stejně zodpovědný za to, co jejich společné vládnutí přineslo. Tato aliance neznamenala pro Bohuslava Sobotku jen ztráty v osobním životě, ale také výrazně oslabil stranu, v jejímž čele stál. Uvědomil si, že nemá sílu čelit metodám a prostředkům svého největšího rivala, a dal prostor k tomu, aby to zkusil někdo jiný.

Šance, že by se Lubomíru Zaorálkovi podařilo změnit poměr sil, nejsou velké, ale v zásadě to byla jediná možnost. Ministr zahraničí je v současnosti nejvýraznějším levicovým politikem, který myšlenku, pokud ji má, umí formulovat. K tomu, v jakém rozpoložení se sociální demokracie nachází, se dozvíte více v komentáři Petra Holuba, ten také v pondělí s novým lídrem vedl rozhovor.

Samozřejmě nezapomínáme na pravicové strany, pochopitelně jsou nám bližší, ale náš zájem na posílení sociální demokracie je motivován vizí spojení demokratických stran proti stranám populistickým, prolhaným a nesystémovým. Přiznávám však, že mnohem pravděpodobnější scénář než další posílení pravice a vzkříšení sociální demokracie je realizace vize Babišistánu. Jedině že by se stal zázrak.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.