Řekl jsem to jinak, říká na adresu čínských novin Tvrdík

Česko-čínské vztahy

Řekl jsem to jinak, říká na adresu čínských novin TvrdíkAKTUALIZOVÁNO
Čínská vlajka v Praze. Foto: Foto: Echo24.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý ministr obrany a zároveň zástupce čínské společnosti CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík se ohradil proti výroku, který publikoval čínský deník China Daily. Deník totiž zveřejnil citaci, v níž Tvrdík uváděl, že plánovaná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze je pro Čechy „vysněným momentem“. Tvrdík, na něhož se kvůli citaci snesla vlna kritiky, se nyní hájí tím, že jej čínské médium necitovalo přesně.

Zmiňovaný článek se na serveru čínského deníku objevil v pátek a jeho součástí byla i citace Jaroslava Tvrdíka. „My všichni věříme, že návštěva prezidenta Si je pro Čechy vysněným momentem. Vynaložili jsme obrovské úsilí, abychom se připravili na tuto návštěvu, první návštěvu čínského prezidenta od doby, kdy jsme před 67 lety navázali diplomatické vztahy,“ citoval jeho slova čínský list.

Po zveřejnění článku se však proti Tvrdíkovi vzedmula kritika a někteří lidé mu vyčítali, že hovoří jménem celé České republiky. „Jaroslav Tvrdík si myslí, že v ČR nikdo neumí anglicky? Jakým právem se za nás takhle vyjadřuje?“ napsal na Twitteru Filip Zajíček, šéfredaktor The Student Times.

Nad původní citací se pozastavil i první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Ano, již delší dobu nemohu ani usnout, jak moc se na soudruha těším. Každé ráno dokonce trénuji z okna svého pokoje vítací zdravici, pevně věřím, že ji náš všemi milovaný soudruh uslyší. A jsem připraven prodat třeba i podíl svého auta, pokud to soudruhy uspokojí a chtěli by vstoupit do mého života. Jediné, co ještě neumím a jsem z toho toliko zkleslý a pochmuřený, je plazit se po čtyřech pozadu a rovnou do „otvoru“, jak to bravurně umí soudruh Trvdik!“ napsal na Facebooku.

‚Citace byla nepřesná‘

Tvrdík se však proti kritice ohradil. „Tohle není autentický výrok a China Daily jsem požádal o jeho opravu,“ vzkázal kritikům na Twitteru. Později se v původním článku skutečně objevila upravená citace. V současné podobě už Tvrdík neříká, že návštěva Si Ťin-pchinga bude vysněným momentem „pro Čechy“, ale jen „pro něho“ – místo formulace „for Czech people“ je nyní v textu „for me“.

Bývalý ministr obrany Tvrdík nyní působí jako zástupce čínské společnosti CEFC pro Evropu. Zároveň je prezidentem Smíšené Česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která v souvislosti s plánovanou návštěvou iniciovala například vyvěšení čínských vlajek a billboardů v pražských ulicích.

Čtěte také: Někdo poškodil desítky čínských vlajek, Ovčáček viní TOP 09

Kromě upravené pasáže článek zůstal v původní podobě. Tvrdík v něm dále uvádí, že Česko a Čína v současné době pracují na povýšení vzájemných vztahů na strategickou úroveň. Česko podle něj představuje „bránu do Evropy“. Spoluprací s Čínou by pak podle něj chtěla ČR přeměnit svoje hlavní město Prahu ve „finanční a letecké centrum“.

Jeho slova o zájmech České republiky v článku potvrzuje i čínská velvyslankyně v Praze Ma Keqing. Ta uvedla, že její země si přeje s Českem prohloubit finanční spolupráci nebo investovat do infrastruktury.

Protesty proti ‚vysněnému momentu‘

Původní Tvrdíkova citace o „vysněném momentu“ ostře kontrastovala s reakcemi řady lidí na sociálních sítích, kteří se kvůli plánované návštěvě chtějí zúčastnit různých protestních akcí. Během návštěvy by měl proběhnout například happening nazvaný „Vítání čínského prezidenta vlajkou Tchaj-wanu a Tibetu“. Protestní shromáždění nazvané „Svědomí není na prodej“ avizoval i aktivista Tomasz Peszyński. Podle údajů na Facebooku se ho hodlá zúčastnit několik stovek lidí.

Vlastní protestní akci plánuje i exministr životního prostředí Martin Bursík (LES). Oprášit chce pro tento účel i billboard s Václavem Havlem a dalajlamou, který už dříve visel poblíž Poslanecké sněmovny. Výmluvný je ostatně i incident, k němuž došlo v noci ze čtvrtka na pátek, kdy třiatřicetiletý muž odřízl ze sloupu veřejného osvětlení na Evropské třídě dvě vlajky.

Čtěte také: Muž odřezal ze sloupu čínskou vlajku. Starostovi je to sympatické

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí 28. března ve dvě hodiny po poledni. Vedle setkání s českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví Strahovský klášter v Praze. Český prezident v uplynulých týdnech řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a podpis asi 20 konkrétních dohod.

Čtěte také: Čínská ambasáda si stěžuje na ministra Hermana. Ten se ohradil

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články