1 Čemu se konverzace vyhne

Zeman navštíví Sobotkovu vládu. Dluhy Nejedlého budou tabu

Prezident Miloš Zeman přijde poprvé na jednání vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlava státu se příští pondělí zdrží i na oběd s ministry, kteří by Zemanovi neměli kazit chuť. Rozhodně prý nepřijde na přetřes problematické podnikání prezidentova poradce Martina Nejedlého, po kterém stát zatím neúspěšně vymáhá pokutu 27 milionů korun za nevrácený letecký petrolej.

Jedním z bodů pondělního jednání Sobotkova kabinetu bylo i odůvodnění významné veřejné zakázky Nákup 40 000 metrů krychlových leteckého petroleje do nouzových zásob. Jde o téma, ve kterém se agenda vlády proťala s okolím prezidenta Zemana. Jeho ekonomický poradce Martin Nejedlý je totiž zároveň jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, která je dlužníkem státu. Na společném obědě kritika vůči Nejedlému ale nejspíš nezazní.

„Nemyslím si, že právě tohle by mělo být tématem vlády při první návštěvě prezidenta republiky v rámci našeho mandátu. Pokud jsem informován, tak ta pohledávka se řádným způsobem ze strany státu vymáhá, což je myslím důležitá informace, kterou má vláda k dispozici. Tato věc je řádně vymáhána,“ řekl premiér Sobotka na dotaz serveru ECHO24.cz.

„Jednali jsme o zakázce na nový nákup leteckého petroleje, který je nezbytně nutný pro potřeby Armády ČR v letošním roce. Tady bude realizována standardní otevřené výběrové řízení,“ dodal.

Čtěte také: Stát žaluje firmu prezidentova poradce Nejedlého

Spor mezi Správou státních hmotných rezerv a Lukoil Aviation Czech vznikl v roce 2009, kdy správa uzavřela s firmou smlouvu na obměnu 30 tisíc kubíků zásob leteckého petroleje. Následně prý společnost odebrala ze strategického zásobníku petrolej za 275,6 milionu, zpět ale údajně vrátila jen necelou polovinu. Správa státních hmotných rezerv jí proto udělila pokutu ve výši 20 procent z ceny nedodaného paliva, což Lukoil rozporoval.

Sobotka chce řešit se Zemanem zahraniční politiku a obranu

Mezi témata rozhovorů mezi prezidentem a Sobotkovou vládou bude naopak patřit koordinace zahraniční politiky a ekonomické diplomacie. „Druhé téma, která bude důležité, je otázka obranné politiky, armády. Tady půjde o to, abychom si sladili postoje. I směrem k summitu NATO, který se uskuteční v září a kde by Českou republiku měl reprezentovat prezident republiky,“ zmínil Sobotka. A řeč podle něj přijde i na krizi na Ukrajině a na aktuální vývoj v Afghánistánu.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.