‚Jsi vůdčí typ a chceš být střelec?‘ Armáda u odvodu prověří osobnost mladých

Obnovení plošných odvodů

‚Jsi vůdčí typ a chceš být střelec?‘ Armáda u odvodu prověří osobnost mladýchNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Maturitní zkouška už nebude jediný ústní výkon, který v Česku čeká na muže a ženy na prahu dospělosti. Od příštího roku bude pro všechny osmnáctileté povinný pohovor u odvodní komise. Série otázek má ukázat, jakou mají osobnost a kde by byli platní při nasazení v boji. Novinka je součástí odvodů, s jejichž plošným obnovením počítá branný zákon. Jeho novelu, která počítá i s odvody žen, ve středu večer podpořila vláda.

Ministerstvo obrany se chce od příštího roku vrátit k dřívější praxi povinných odvodů pro všechny, kdo oslavili 18. narozeniny. Novinkou nebude jenom to, že k odvodu půjdou i ženy, pestřejší má být i soubor zjišťovaných údajů. Vyplývá to z návrhu zákona o branné povinnosti a tezí doprovodných vyhlášek, které prostudoval deník ECHO24.cz.

„Společně se zdravotním stavem, a to včetně fyzické kondice, bude občan také posuzován z hlediska své osobnostní způsobilosti k výkonu vojenské činné služby, tedy k psychické připravenosti podrobit se v případě vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu přípravě k plnění úkolů ozbrojených sil a konečně samotnému převzetí plněních těchto úkolů začleněním do útvarů profesionálních vojáků,“ uvádí resort Martina Stropnického (ANO).

Ministerstvo: Půjde jen o pohovor, ne o psychotesty

Armáda by se měla dozvědět, jestli má dotyčný organizační nebo vůdcovské schopnosti, vlastnosti týmového hráče a je kreativní. Ale také to, jestli to není člověk uzavřený, který obtížně komunikuje, má sklony k agresivitě, je impulsivní a obtíženě se přizpůsobuje kolektivu a jeho zájmům. „Se zjištěními v této oblasti pak jednak lze pracovat v zájmu možného zařazení vojáka v záloze, popřípadě k ochraně nebo naopak motivaci týmu, do kterého by mohl být voják v záloze zařazen,“ plánuje ministerstvo.

„Účelem bude zjistit osobní ambice člověka a jeho představy pro případ, kdyby byl povolán do vojenské služby. Na co by se cítil, co by chtěl vykonávat, jestli je nebo není vůdčí typ. Udělat si zkrátka obrázek o člověku, aby se vědělo, jestli chce být střelcem nebo raději někde dál.“

Je tu ale i druhá strana mince. „Zjištění významně negativního osobnostního profilu by mohlo být důvodem k vydání rozhodnutí o neschopnosti k výkonu vojenské činné služby, a to například s přihlédnutím k ochraně zájmů ozbrojených sil nebo k ochraně dalších vojáků nebo zájmu na zdárném průběhu přípravy vojáků v záloze k plnění úkolů ozbrojených sil,“ tvrdí Stropnického resort.

Ministerstvo obrany ujišťuje, že se nechystá na plošné zavedení písemných psychotestů a vystačí si s několikaminutovým pohovorem se zástupcem krajského vojenského velitelství. „Účelem bude zjistit osobní ambice člověka a jeho představy pro případ, kdyby byl povolán do vojenské služby. Na co by se cítil, co by chtěl vykonávat, jestli je nebo není vůdčí typ. Udělat si zkrátka obrázek o člověku, aby se vědělo, jestli chce být střelcem nebo raději někde dál,“ zmínil pro ECHO24.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Omluvenka jen pro postižené a vážně nemocné

V médiích se už začátkem jara objevila informace o dotazníku, kteří budou muset mladí lidé před odvodem vyplnit. Jeho součástí mají být například otázky na to, zda užívají návykové látky, mají duševní nebo pohlavní nemoc nebo jestli se v noci ještě nepomočují. I to by mělo armádě pomoci zjistit, kdo z mladých mužů a žen by mohl v době ohrožení státu pomoci s její obranou.

Normu po případném souhlasu na vládě dostanou k posouzení poslanci, senátoři a pak i prezident. Pokud politici na zákon kývnou, mají odvody probíhat dvakrát ročně a vyhnou se jim pouze lidé s tělesným postižením nebo dlouhodobě nemocní.

Čtěte také: Armáda získá intimní data o všech osmnáctiletých

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články