Babiš vydíral poslance ČSSD, vytáhl na něj ‚kompro‘

Spor o provize pojišťováků

Babiš vydíral poslance ČSSD, vytáhl na něj ‚kompro‘AKTUALIZOVÁNO
Poslanec Ladislav Šincl Foto: Foto: ČSSD
1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Úterní přestřelka o omezení provizí pojišťováků mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a autorem návrhu Ladislavem Šinclem z ČSSD měla dohru. Babiš při ní podle informací serveru ECHO24.cz sáhl k vydírání kompromitujícími materiály. Těmi vyhrožoval na středečním jednání koaliční části rozpočtového výboru, jehož se vedle Babiše a Šincla zúčastnili ještě Václav Votava (ČSSD), Jan Volný (ANO) a Josef Uhlík (KDU-ČSL). Incident se bude ve čtvrtek zabývat vedení sociální demokracie.

Babiš se se Šinclem dostal do střetu v úterý, poté, co ho Šincl jako předkladatel omezení provizí obvinil, že jeho ministerstvo ustupuje od původní verze. Ta měla snížit odměny zprostředkovatelů úhrnem o 4,2 miliardy korun. Šincl ve sněmovně řekl, že za ústupem ministerstva financí mohly být obchodní zájmy Andreje Babiše. Ten to emotivně označil jako „sprostý koaliční podraz“.

Babiš zájem na Šinclově návrhu kategoricky odmítl. „Šlo to úplně mimo mě a já zásadně odmítám, abyste tady vykládal o nějakých mých firmách. To si vyprošuji. Moje firmy s tím nemají nic společného,“ prohlásil. Podle Babiše se o kladné stanovisko ministerstva zasadil jeho bývalý náměstek za ČSSD Martin Pros, a to bez ministrova vědomí. Záležitostí se má podle Babiše zabývat koaliční rada.

Ještě před ní se ale sešla zmíněná sestava rozpočtového výboru s Babišem, který tam vytáhl složku s kompromitujícími materiály na Šincla, z nichž předčítal, jak o důvodech jeho odchodu z IPB, kde pracoval v její pobočce v Karviné v letech 1992 až 1998, tak o rodinných majetkových záležitostech.

„Začal z toho vytahovat papírky a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta,“ citoval Šinclova slova server Novinky.cz (Valenta je senátorem a majitelem sázkové společnosti Synot). A expozé prý pokračovalo: „Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka koupila pozemek. Já jsem jen zíral,“ řekl serveru poslanec ČSSD s tím, že mu prý Babiš také řekl, ať si dá bacha.

Ve svém prohlášení později ještě Šincl dodal: „Nejsem zaměstnancem Agrofertu a nejsem podřízeným pana Babiše. Pokud takovéto praktiky panují v holdingu jeho firem a zaměstnanci mu to trpí, pak je to vážný problém a věc je k řešení pro odborovou organizaci.“

A komuniké zakončil řečnickým dotazem: „Kladu si otázku, co je na zvýšení ochrany lidí před pojišťovacími makléři pro multipodnikatele Babiše tak zásadního, že aby tomu zabránil, neváhá se změnit ve vulgární, ukřičenou domovnici.“

Čtěte také: Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

Šincl skončil jako šéf karvinské expozitury IPB Pojišťovny v roce 1998. Pak odešel do politiky, když se v témže roce stal místostarostou Karviné. 

„Skutečně tam měl složku s osobními věcmi o panu Šinclovi. Tvrdil ale, že to psali v novinách. Že je to všechno z otevřených zdrojů,“ řekl pro server ECHO24.cz poslanec Uhlík. Předseda rozpočtového výboru Votava extempore odmítl komentovat. Babišovec Volný si nechal příběh odvyprávět s tím, že zavolá zpátky a vyjádří se. Pak se omluvil se slovy, že se právě hlasuje o biopalivech. 

Šincl je v politice od roku 1998, poslancem od roku 2006. V internetovém archívu všech veřejných zdrojů Newton ale skoro žádné informace osobního charakteru, o nichž na rozpočtovém výboru mluvil Babiš, nenajdete. Musel je tedy mít z jiných zdrojů.

Večer pak ČTK uvedla, že ve čtvrtek by se Šinclovou stížností na Babišovo chování mělo zabývat grémium ČSSD a poslanecký klub strany. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články