1 Kozel zahradníkem

Bičování? Na ženská práva bude v OSN nově dohlížet Saúdská Arábie

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vypadá to jako vtip či ukázková ironie. Do Komise o statutu žen, která funguje v rámci struktur Organizace spojených národů, přibude od roku 2018 i Saúdská Arábie. Tato země přitom rovnoprávnost neuznává, snahy o práva žen potlačuje a obecně uplatňuje drakonické středověké tresty jako bičování a popravy mečem.

Saúdskou Arábii do struktur komise protlačilo hlasování z minulého týdne. Členy této instituce volí 54 zemí sdružených pod Ekonomickou a sociální radou OSN. Ačkoli je samotná volba tajná, portál UN Watch informoval o tom, že Saúdskou Arábii výrazně podpořili zástupci Spojených států amerických. Největším kritikem této volby pak byla údajně Čína. 

V rámci komise sestávající se ze zástupců 45 světových států, tak bude mít nově Saúdská Arábie vliv na „prosazování ženských práv, dokumentování života žen po celém světě a vytváření globálních standardů genderové rovnosti a posilování pozice žen,“ jak zní oficiální cíl celé instituce definovaný na stránkách OSN. 

Výběr Saúdské Arábie se stal okamžitě terčem kritiky. Šéf neziskové organizace UN Watch hovoří o tom, že zvolit Saúdskou Arábii pro prosazování ženských práv je jako „udělat ze žháře šéfa městských hasičů.“ 

V Saúdské Arábii nemají ženy ze zákona stejná práva jako muži. Nemohou tak například samy řídit auto, až do roku 2015 navíc nemohly ženy v této zemi chodit k volbám či přímo kandidovat. Také jejich různé svobody jsou omezeny, resp. závislé od povolení muže.

Saúdská Arábie je známá také svými drakonickými středověkými tresty včetně bičování a poprav mečem.

Čtěte také: Britská premiérka Mayová se v Saúdské Arábii odmítla zahalit

V Saúdské Arábii vyrůstá přelomová generace mladých. Okouzluje je Západ

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.