Britská premiérka Mayová se v Saúdské Arábii odmítla zahalit

Zahalování šátkem

Britská premiérka Mayová se v Saúdské Arábii odmítla zahalitNOVÉ
Záběr z dvoudenní návštěvy premiérky Theresy Mayové Foto:

Reprofoto: Youtube / Al Jazeera English

1
Svět

ls Echo24

Britská premiérka Theresa Mayová se odmítla podřídit kulturním tradicím islámu při návštěvě Saúdské Arábie. Při oficiální cestě minulý týden si nevzala na hlavu pokrývku a nezahalená absolvovala celou návštěvu. Mayová ale není jedinou političkou, která odmítla nošení jakéhokoliv šátku, píše server CNN.

V Saúdské Arábii se vyznává přísná forma sunnitského islámu, kdy si tamní ženy zahalují celé tělo i hlavu. Podobný postup se očekává i od návštěv. Britská premiérka se ale k takovým ženám nechtěla přidat a celou návštěvu absolvovala bez pokrývky hlavy.

Odlišila se také od premiérky Margaret Thatcherové, která si při návštěvě Saúdské Arábie v roce 1985 vzala dlouhé šaty a klobouk.

V minulosti si šátek odmítla vzít i německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě před sedmi lety. Před ní se obdobně zachovala i manželka amerického prezidenta Laura Bushová, která v roce 2007 přijela do této arabské země na konferenci o rakovině prsu.

V oficiálních funkcích se bez šátku v Saúdské Arábii objevily na veřejnosti také Hillary Clintonová a Michelle Obamová. Právě Obamová si poté podala i ruku s králem Salmánem. V Saúdské Arábii se nesmí muž dotýkat ženy, pokud nejsou v příbuzenském vztahu. V diplomacii je ale toto pravidlo už opomíjeno.

Čtěte také: Britská diplomatka pohoršila Írán. Na ambasádu přišla bez hidžábu

Problematika nošení šátku se nejvíce rozhořela v diplomatických kruzích paradoxně v Londýně. Při otevírání íránské ambasády si zástupkyně britské vlády nevzala hidžáb, i když se zrovna nacházela na íránské půdě.

Deborah Bonnertová nakonec sklidila chválu jak od samotné Velké Británie, tak jiných západních zemí. Kritiku ale sklidil íránský ministr zahraničí, který prý neměl britské političce dovolit vstup bez hidžábu.

Čtěte také: První feministická vláda světa selhala. V Íránu si zahalily vlasy

Opačnou kapitolou je návštěva švédské delegace v Íránu. Díky velkému zastoupení žen ve vládě se pyšnila názvem první feministická vláda na světě. Název ale dostal trhliny při setkání členek delegace s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, kdy si ženy vedené ministryní obchodu Annou Lindeovou vzaly šátky.

V kabinetě premiéra Stefana Löfvena je hned dvanáct žen z třiadvacetičlenného kabinetu. Důležitost žen ve vládě představuje také post vicepremiérky, kterou zastává Isabella Lovinová.

Čtěte také:

Německá ministryně se odmítla zahalit v Saúdské Arábii

Obamová v Rijádu: nezahalená a podávala ruku mužům