První feministická vláda světa selhala. V Íránu si zahalily vlasy
Nedůsledné švédské ministryně-feministky
Švédská vláda popisovala samu sebe díky vysokému zastoupení žen na ministerských postech za první feministickou na světě. Tato teze však vzala za své při státní návštěvě v Íránu. Ani dlouhodobé prosazování ženských práv totiž členkám delegace nezabránilo zahalit si při setkání se svými íránskými protějšky vlasy do hidžábů či jiných pokrývek hlavy, všímá si BBC.
Návštěva oficiální švédské delegace v Íránu se odehrála minulý týden. Tým vedený ministryní obchodu Annou Lindeovou měl v Asii za úkol podepsat se zástupci tamní vlády několik obchodních dohod. Při podpisu smlouvy byla přitom přímo šéfka rezortu zahalená do šátku, který ji částečně zakrýval vlasy. Podobně byly oblečeny i další členky delegace při setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním.
Walk of shame: Women of Sweden‘s „first feminist government in the world“ don hijab as they walk past Iran‘s Rouhani https://t.co/aeEFgibVhV pic.twitter.com/urHrtObkYv
— Hillel Neuer (@HillelNeuer) 12. února 2017
Švédská vláda přitom dlouhodobě deklaruje svou podporu ženským právům. Kabinet o sobě často mluví jako o vůbec první feministické vládě na světě. Právě v tomto světle je zahalení při diplomatické cestě terčem kritiky švédské opozice. Ta tvrdí, že si ministryně měla pro sebe i své kolegy vyjednat výjimku, podle které by mohla před íránské hostitele předstoupit bez jakékoli pokrývky hlavy.
Lindeová však tato nařčení odmítá a tvrdí, že v případě nezahalení by členky delegace porušily íránské právo. Možností, jak předejít současnému skandálu, podle ní rovněž mohlo být vyslání čistě mužské diplomatické mise. V takovém případě by však prý její vláda popřela své feministické principy ještě více.
Nedávný skandál ovšem podle vicepremiérky švédské vlády Isabelly Lovinové nebude mít na dosavadní prosazování feminismu žádný vliv. „Rovnoprávnost mezi ženami a muži je zásadním cílem švédské zahraniční politiky,“ píše se na stránkách kabinetu.
Just signed referral of Swedish #climate law, binding all future governments to net zero emissions by 2045. For a safer and better future. pic.twitter.com/OqOO2y8BU6
— Isabella Lövin (@IsabellaLovin) 3. února 2017
Švédská vláda patří v rámci zastoupení žen na ministerských postech ke světové špičce. V třiadvacetičlenném kabinetu jich zasedá hned dvanáct. Důležitost žen stvrzuje i post vicepremiérky, který v zemi drží rovněž žena. Isabella Lovinová je tak v rámci vládních struktur hned za předsedou vlády Stefanem Löfvenem.
Dilema, zda si zakrýt vlasy či nikoliv, musela v roce 2015 řešit i tehdejší první dáma USA Michelle Obamová při návštěvě Saúdské Arábie. Tehdy se společně se svým manželem zúčastnila smutečního aktu za zesnulého krále Abdalláha. Přestože tato země rovněž vyznává konzervativní muslimské zvyklosti, objevila se Obamová na veřejnosti bez šátku na hlavě. Její příklad následovala v loňském roce i německá ministryně obrany Ursula von der Leyen, která se při návštěvě Saúdské Arábie na veřejnosti rovněž objevila prostovlasá.