13 Nedostatek deště

Nejnižší hladina za poslední roky. Orlík je dál na suchu

, , FOTOGALERIE UVNITŘ

Témata: , ,

Přestože od konce října začalo v Orlické přehradě znovu přibývat vody, hladina zůstává i nadále extrémně nízká. Svědčí o tom fotografie, které pořizují místní obyvatelé, ale i údaje zveřejňované vodohospodáři. V okolí přehrady podle místních vysychají studny, majitelé kotvících lodí pak s hrůzou vyhlížejí příchod zimy. Záchranu nemusejí přinést ani deště, které dorazily teď o víkendu.

Hladina Orlické přehrady se v průběhu letošního léta, které bylo doprovázené extrémním suchem, dostala na jednu z nejnižších hodnot od jejího zprovoznění v 60. letech. Mluvčí Povodí Vltavy uvedl, že hladina byla takto nízká pouze sedmkrát. „Ovšem v těch případech vždy šlo o snížení hladiny před předpokládanými vyššími přítoky do nádrže vlivem tání sněhové pokrývky,“ vysvětlil.

Jeho slova potvrzují i místní obyvatelé, kteří mohli postupné vysychání přehrady pozorovat na vlastní oči. „Máme k přehradě blízko, v létě se jezdíme koupat, nyní jsou skoro všude písčité pláže, lidí málo, to je bezvadné. Jelikož ale známe řeku v ‚normálním stavu‘, jsme z nízké hladiny vody nešťastní. Například v nedalekém Kovářově vysychají studny, mnoho majitelů lodí a houseboatů je nedostane z vody…,“ popisuje problémy spojené s vysycháním jedna z místních žen.

Čtěte také: Sucho nekončí: Orlík by se měl začít plnit až v zimě

V současné době však vody v přehradě pomalu přibývá – vodohospodáři z ní totiž koncem října po několika měsících přestali odpouštět vodu. „Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha,“ řekl dnes generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.

„To, že se Orlík v dané chvíli naplňuje, má víc příčin, jedna z nich je, že v dané chvíli je přítok o dva kubíky větší než odtok, což je poměrně zanedbatelné,“ vysvětlil Kubala. „Ve chvíli, kdy bude dosaženo zimní kóty, tak zase nastane větší vypouštění z Orlické nádrže,“ dodal.

V tuzemsku však stále klesají i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo silné nebo mimořádné sucho zjištěno u více než poloviny testovacích vrtů, téměř ve všech povodích v ČR. Mimořádně málo podzemní vody je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy.

Letošní sucho zasáhlo i zemědělce. Špatně se dařilo ovoci a zelenině, dále pak bramborám, chmelu, cukrové řepě, kukuřici či pícninám. Počasí naopak přálo obilninám.

Čtěte také: Orlík je na suchu. Lodě visí na břehu, chatařům chybí voda

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.