1 České děti v Norsku

Právník matky českých dětí: V Norsku jsme slyšeli absurdity

ROZHOVOR

Právník Pavel Hasenkopf se v úterý zúčastnil schůzky Evy Michalákové se zástupci norského úřadu na ochranu dětí, který jí před třemi a půl lety odebral její dva syny. K tomu došlo kvůli podezření ze sexuálního zneužívání otcem, které ale policie nepotvrdila. Jednání v norském městě Mjondalen sledovala i poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Europoslanci Petr Mach (Svobodní) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kteří do Norska také přicestovali, nebyli do jednací místnosti vpuštěni. Deník ECHO24.cz hovořil o podrobnostech kauzy s právníkem Pavlem Hasenkopfem. 

Čtěte také: Do případu norských dětí se vložil premiér Sobotka 

Podle prvních informací norský úřad Evě Michalákové nejen nevyšel vstříc, ale podmínky dokonce zpřísnil.  

Dá se to tak říct, i když Barvevern (norský úřad ochrany dětí, pozn.red.) sám o sobě nemůže nic rozhodnout. Přišli s tím, že Denis (starší syn) má podmínky, za nichž se chce s maminkou vídat. Myslím ale, že mu to implantovali. Jedna z nich je, že se chce vídat společně s Davidem (mladší syn), s čímž samozřejmě souhlasíme. Jenže Barnevern přišel také s tím, že styk soudně stanovený na dvakrát dvě hodiny ročně chce zkrátit na pouhých patnáct minut. Tak jsem měl protinávrh, ať styk trvá tak dlouho, dokud budou děti chtít. Trošku je to zarazilo, a řekli, že o tom budou uvažovat.

Čtěte také: Odebrat děti bylo nutné, píše ambasáda. Tominová potvrzuje

Kdo tedy rozhodne, jak dlouho budou schůzky trvat?

To jsme zcela nepochopili. Paní Michaláková přišla s návrhem, že by se s dětmi ráda setkávala i jinde než ve sterilních barácích Barnevernu. Měla požadavek,  aby se děti seznámily i s jejím současným přítelem a že by styk mohl probíhat u nich na severu Norska, kde jeho matka má koňskou farmu, což by děti zajímalo. Barnevern reagoval, že by to musel povolit soud. Když něco nechtějí, říkají, že by to musel povolit soud, ale když něco chtějí, na soud se neohlížejí.

Musel by to povolit soud?

Důrazně jsme je upozornil, že oni porušují soudní rozhodnutí už tím, že loni se jeden z těch styků vůbec neuskutečnil. Ano, teoreticky by to musel schválit soud, ale oni jako správní orgán, pokud by s tím všechny strany souhlasily, by mohli počet styků navýšit.

Denis prý také chtěl, aby schůzky probíhaly za přítomnosti pěstounů.

S tím paní Michaláková neměla problém. Jen řekla, že by byla ráda, aby pěstouni byli ve vedlejší místnosti a do kontaktu nezasahovali. Mě tam zarazila jedna věc. Asi pětkrát jsem zopakoval dvě otázky. První: Jak má paní Michaláková změnit své chování, aby jí děti vrátili. A druhá: Jaký je důvod, proč bratry rozdělili a dali je do různých pěstounských rodin. Jejich advokát pokaždé, když se mu otázka nelíbila, vyhrožoval, že schůzku ukončí. Oni nejsou schopní na takto základní otázky dát jednoduchou odpověď. To je stejné, jako kdyby soud odsoudil člověka do vězení a nebyl schopen říct proč.

Na tyto dvě otázky skutečně nereagovali?

Ne, vztekali se, odbíhali. Za žádnou cenu na to nechtěli odpovědět s tím, že na tyto otázky nejsou připravení. Což je dost zarážející. Prý se na to máme zeptat písemně.

Barnevern také požaduje, aby paní Michaláková vydala pěstounům pasy svých synů. Jak jste se k tomu postavili?

To je další zajímavá kapitola. Přišli s tím, že se chtějí bavit o možnosti adopce. To jsem jim důrazně připomněl, že je to v naprostém rozporu s tím, o čem jsme mluvili dříve, totiž, že směřujeme buď k tomu, že se děti vrátí k matce a nebo k tomu, aby byla úplně zbavena rodičovských práv. Oni to vidí tak, že když jim nevydá pasy dětí – o které by ale musela nejdřív požádat - tak ji zbaví rodičovských práv.

To jde?

To je další absurdita, zbavit rodičovských práv někoho, kdo jim odmítne vydat nějaký doklad. Řekl jsem jim, že pasy jsou majetkem České republiky a že matka je nemůže jen tak dát orgánům cizího státu.

Proč jsou pasy tak důležité?

Pěstouni ty pasy strašně chtějí, chtějí s dětmi na dovolenou. Ty pasy jsou to poslední, co jim chybí k tomu, aby se s paní Michalákovou přestali bavit. Když budou mít pasy, nebudou mít už zájem dál to řešit.

Mluví se o možnosti vyvázat děti z českého občanství?

Norové je nemohou v žádném případě zbavit českého občanství. To bychom museli my. Snažil jsem se jim také vysvětlit, že děti budou zatížené tím, že nikdy se nemůžou vyvázat z těch vztahů v České republice.

Požádala norská právnička paní Michalákové o obnovení procesu?

Ano, očekáváme, že nyní rozšíří žalobu o odůvodnění a rozšíří to i o subsidiární žádost sestry paní Michalákové a jejího manžela, aby - pokud norské úřady nebudou z nějakých důvodů ochotny vrátit děti paní Michalákové - je daly do pěstounské péče její sestře, kde jsou daleko užší rodinné vazby a možnost navazovat na českou kulturu.

Čtěte také: Matka uvidí syny 2x ročně 15 minut. A bez objímání

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.