‚Re usable‘. Ukrajinští separatisté zpackali důkaz proti USA

Maketa střely Stinger

‚Re usable‘. Ukrajinští separatisté zpackali důkaz proti USANOVÉ
Falešná raketa Stinger s nápisem "Tracking Rainer". Foto: Reprofoto: YouTube.com/lnr.today
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Proruští separatisté nedávno zveřejnili video, které „dokazovalo“, že Američané štědře zásobují Ukrajince. Povstalci ve videu ukázali například protiletadlovou střelu Stinger. Lidé na sociálních sítích však brzy poukázali na to, že „raketa“ je očividně nepravá. Co víc, byla vyrobena podle špatné předlohy – separatisté ji zřejmě vyrobili podle počítačové hry Battlefield 3, kde vypadá trochu jinak než ve skutečnosti. Na pokus povstalců upozornil server IBT.com.

Separatisté údajné dodávky Američanů našli v podzemním skladu poblíž vojenského letiště u východoukrajinského Luhansku. Sklad byl sice uzavřený, ale ne tak, aby si s tím neporadila správně umístěná výbušnina. Když se usadil prach, povstalci vyzbrojení baterkami a kamerou vstoupili dovnitř. Uvnitř našli několik beden s náboji, potraviny a hlavně protiletadlovou raketu Stinger.

Povstalci Stingera s vítězoslavným výrazem vynesli ze skladu ven, video nahráli na internet a libovali si, jak se jim konečně podařilo „dokázat“, že Kyjev se těší dodávkám z Washingtonu. Radost jim však vydržela jen krátce. Lidé na sociálních sítích – mimo jiné ruský nadšenec přes akční počítačové hry Anton Logvinov – totiž záhy upozornili na to, že nalezený „Stinger“ vypadá trochu, jinak než by měl. 

První viditelný rozdíl je nápis „Re usable“ (bez spojovníku) na bedně, v níž byl „Stinger“ uschován. Skutečné americké rakety totiž mají na obalu napsáno „Re-usable“ (se spojovníkem). Další rozdíly pak lze najít na samotné raketě. Zatímco na skutečné raketě stojí nápis „Tracking trainer“, na „Stingeru“, který objevili separatisté, se píše „Tracking rainer“. 

Přesně takto jsou nápisy na obalu a na zbrani pozměněny v počítačové střílečce Battlefield 3. Kromě toho i samotná zbraň vypadá ve hře trochu jinak než ve skutečnosti. Server IBT.com proto uvádí, že separatisté s nejvyšší pravděpodobností vyrobili maketu Stingera právě podle počítačové hry a následně se ho pokusili použít jako „důkaz“ proti Kyjevu. 

Na východě Ukrajiny mezitím pokračuje příměří dohodnuté v polovině února v běloruském Minsku. Podle dohod měly obě strany zastavit palbu a stáhnout těžké zbraně dál od frontové linie. Přesto však nadále dochází jak ke střetům mezi vojáky, tak k ostřelování těžkými zbraněmi. Z porušování příměří se navzájem obviňují obě strany. 

Čtěte také: Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se

Ruský továrník šije separatistům uniformy. Chce posílit mír

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články