Konec Bradáčové i Ištvana? Nový zákon o žalobcích je ohrožuje
Novinky ve státním zastupitelství přinesou koncentraci moci a zkomplikují šetření kauz s podezřením na podjatost. Tvrdí to bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Zákon zřejmě připraví o místo vrchní žalobce Iva Ištvana a Lenku Bradáčovou. Stávající šéfka resortu Helena Válková (za ANO) má normu předložit do měsíce Sobotkově vládě. Když kývl na obdobný materiál před rokem Nečasův kabinet, během pár dní padl.
Je to jednoduchý plán. Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci zanikne a místo nich převezme korupční agendu specializovaný útvar. Úřad pro závažnou majetkovou a hospodářskou trestnou činnost a korupci, který bude součástí Nejvyššího státního zastupitelství. Záměr už z dob vlády Petra Nečase (ODS) má ale své hlasité kritiky. Jedním z nich je i prezident Miloš Zeman.
„Paní Bradáčová a pan Ištvan odvedli poctivý kus práce. Reagovat na to zrušením jejich institucí mně připadá poněkud nepatřičné,“ prohlásil v pondělí prezident. Bylo to v projevu k 20. výročí vzniku státního zastupitelství, které v Česku nahradilo centralizovanou a nechvalně proslulou prokuraturu.
Čtěte také: Prezident chválil Bradáčovou, Ištvana i Zemana
Válková oprášila návrh z dob Nečasovy vlády
Ministryně Válková před Zemanem tvrdila, že otázka rušení vrchních státních zastupitelství je stále otevřená. V tu chvíli měla přitom k dispozici návrh připravený Nejvyšším státním zastupitelstvím, který škrtnutí útvarů Bradáčové a Ištvana bere jako hotovou věc. O jeho podobě v pondělí informoval server Česká justice. „Je to skutečně poslední, finální fáze, jsme tlačeni i časem. Musím říci, že 90 procent těch věcí už máme schválených,“ uvedla k tomu ministryně.
Normu přitom ostře kritizuje její předchůdkyně Marie Benešová. „Je to koncentrace moci na Nejvyšším státním zastupitelství,“ zmínila pro ECHO24.cz ministryně z dob Rusnokovy vlády, která je nyní poslankyní ústavně právního výboru. Obdobný návrh ještě z pera Nečasovy vlády loni stáhla z projednávání ve sněmovně.
„Je dobře, že máme útvary dva. Když vznikla podjatost kolem Libora Grygárka, dalo se to aspoň do Olomouce. Kam to dáme v budoucnu? Když budete mít nějakou smradlavou kauzu, kde bude dotyčný podjatý, kam ji přeložíte?“ pochybovala bývalá ministryně.
„Je tam celá řada sporných bodů. Vůbec se mi nelíbí princip nějaké speciálu, kde bude nalézací a odvolací instance v jednom. Vždycky to zavání tím, že se to zneužije. Je to proti zásadám trestního řízení, s tím se neztotožním,“ pokračovala Benešová. Připojila k praktickou ilustraci toho, kde by obdobný model v minulosti pohořel.
Ištvana čeká řadové místo, Bradáčovou možná návrat na sever
„Když budeme mít jeden útvar u nejvyššího, jak se budou řešit kauzy, kde bude třeba podjatost? Je dobře, že máme útvary dva. Když vznikla podjatost kolem Libora Grygárka, dalo se to aspoň do Olomouce. Kam to dáme v budoucnu? Když budete mít nějakou smradlavou kauzu, kde bude dotyčný podjatý, kam ji přeložíte?“ pochybovala bývalá ministryně. Podle ní normu prosazuje především Unie státních zástupců, Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Že šéfovou protikorupčního speciálu bude Bradáčová, přitom není nutně dané. Stačí, aby to byl člověk s desetiletou právní praxí a pětiletými zkušenostmi na postu žalobce. O jeho jméně bude rozhodovat Pavel Zeman, kterému může s výběrem pomoci 11členný poradní sbor.
Oponentem změny je dlouhodobě olomoucké vrchní státní zastupitelství. Jeho šéf Ivo Ištvan se má podle nového zákona stát zaměstnancem Nejvyššího státního zastupitelství.
„Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci se rušení vrchních státních zastupitelství samozřejmě nelíbilo, což plyne z povahy věci,“ zmínil pro deník ECHO24.cz Filip Melzer. V době, kdy o novince jednala Nečasova vláda, byl na ministerstvu spravedlnosti náměstkem pro justici. Sám bývalý premiér Nečas přitom opakovaně tvrdil, že legislativní úprava byla nakonec jedním z důvodů, proč padla jeho vláda.
Že šéfovou protikorupčního speciálu bude Bradáčová, není nutně dané. Podle návrhu bude stačit, aby to byl člověk s desetiletou právní praxí a minimálně pětiletými zkušenostmi na postu žalobce. O jeho jméně bude rozhodovat Pavel Zeman, kterému může s výběrem pomoci 11členný poradní sbor. Nejvyšší státní zástupce už v minulosti prohlásil, že by se po reformě mohla stávající vrchní žalobkyně v Praze vrátit na svůj předchozí post. Tedy na krajské státní zastupitelství do Ústí nad Labem.