Iniciativy se spojily na podporu konvoje. Vojákům zazpívá Suchý i Koller

Proti proruským protestům

Iniciativy se spojily na podporu konvoje. Vojákům zazpívá Suchý i KollerNOVÉ
Spojené iniciativy Pro konvoj Foto: FOTO: Filip Nachtmann
2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Hned několik občanských iniciativ se před průjezdem konvoje amerických vojáků Českem spojilo do sdružení Pro konvoj 2015. Jde o protiváhu demonstracím a blokádám komunistů a dalších organizací, které jsou proti průjezdu konvoje. Iniciativy chtějí Američany uvítat v Česku, část amerických vojáků se navíc v úterý během volna zúčastní koncertu v pražském divadle La Fabrika, kde by jim měli zahrát například Jiří Suchý nebo Eva Pilarová.

Do společné iniciativy na podporu konvoje se zapojili třeba lidé ze spolku Podhradí, deníku Svobodné fórum, Klubu na obranu demokracie, HI FRIENDS a dalších. A akce podporují i někteří umělci.

„Já s totalitou mám ten problém, že jsem v ní žil 30 let. A velmi dobře si pamatuju, co se dělo. Chtěl bych se vždy podívat dětem do očí s tím, že jsem pro to něco udělal,“ vysvětluje svou podporu třeba zpěvák David Koller, který by měl zahrát na úterním koncertu před kasárnami v Ruzyni.

Podle novináře Pavla Šafra, který stojí za HI FRIENDS, nemají akce na podporu amerického konvoje žádné jednotné vedení. Sdružení iniciativ podle něj vzniklo jako reakce na množící se výzvy k protestům proti konvoji.

„Kdybychom nevyjádřili svůj postoj, před zraky světových médií tu proběhne něco ostudného,“ vysvětluje Šafr s tím, že většina Čechů agresivní ruskou politiku na Ukrajině nepodporuje. „Chceme vyzvat vládu, aby důrazněji a jasněji plnila naše spojenecké závazky,“ dodává.

Koncerty na Ruzyni i v La Fabrice

Iniciativy pořádají celou řadu akcí na podporu amerických vojáků a euroatlantického spojenectví. V sobotu v 16 hodin odpoledne na pražském Náměstí Míru začne shromáždění na podporu západní orientace Česka. Bude to v tu samou dobu, kdy jen o kousek vedle, na Václavském náměstí, budou pod taktovkou komunistů demonstrovat lidé proti konvoji.

V neděli by měly proběhnout spontánní akce, kdy iniciativy vyzývají veřejnost, aby na hraničních přechodech a v Liberci, Pardubicích a Vyškově (kudy vedou jednotlivé trasy konvoje) přivítala americké vojáky. Lidé mají zdravit konvoj letáky HI FRIENDS všude, kudy Američané pojedou.

V úterý 31. března se uskuteční Koncert na Ruzyni, kdy od 16 do 18 hodin přímo před kasárnami, kde v tu dobu budou ubytovaní vojáci, zazpívá řada umělců. Seznam hudebníků se ještě vytváří, nicméně chybět by neměl právě David Koller.

Další koncert pro americké vojáky proběhne ještě ten den večer v pražské La Fabrice. Vystoupit by měli například Jiří Suchý nebo Eva Pilarová. A poslechnout si je přijde i část vojáků z konvoje, kteří by v tu doby měli mít vycházky.

Iniciativy také při odjezdu konvoje chystají symbolickou blokádu v Rozvadově, kde se americké vojáky pokusí zadržet v České republice navždy.

Chystají se i protesty, většinou pod taktovkou komunistů

Americký vojenský konvoj ale na své cestě ze cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku narazí i na odpůrce průjezdu. Ti chystají protesty už před příjezdem konvoje do Česka.

Hned na čtvrtek je naplánovaný protest proti přenocování vojáků NATO ve Vyškově, který organizuje místní buňka KSČM a Alternativa zdola.

V sobotu se pak na Václavském náměstí v Praze sejdou demonstranti na akci nazvané Proti invazi americké armády do ČR, za níž stojí pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii a další.

O den později už do Česka vjede americká kolona přes hraniční přechody v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. Právě v Harrachově se očekává blokáda odpůrců průjezdu konvoje. Protestní akce jsou v neděli hlášené i do Prahy.

V pondělí 30. března vyrazí všechny tři kolony do Prahy, kde se setkají a vojáci přenocují v ruzyňských kasárnách. K hlavní bráně Ruzyňských kasáren je na 14 hodin nahlášena další protestní akce.

Čtěte také: Vzkaz Putinovi: Americké vojáky v Polsku uvítaly aplaudující davy

Sdílet:

Hlavní zprávy