Vily, jachty, vinohrady. Fond obvinil premiéra z těžké korupce
Hlasité prásknutí bez efektu?
- ,
Ruskem otřásá skandál. Premiér Dmitrij Medveděv si prý s pomocí osobních kontaktů vybudoval impérium v hodnotě desítek miliard rublů. Obvinění, s nímž přišel Fond boje s korupcí (FBK) Alexeje Navalného, by nicméně mohlo zůstat bez následků, míní část ruského tisku. Obvinění vznesená začátkem března fondem opozičního politika se nicméně zdají těžká.
Medveděv podle nich vlastní mimo jiné drahé nemovitosti a vinohrady v Rusku i zahraničí, dále jachty a zemědělské podniky za zhruba 70 miliard rublů (asi 30 miliard Kč). FBK dále informuje o nezákonném lobbování ve prospěch premiérových osobních zájmů.
Podle zjištění FBK má ruský premiér k dispozici skupinu nastrčených osob a firem, k níž patří jeho spolužáci, jeho údajný bratranec Andrej Medveděv (tvrzení, že je v příbuzenském vztahu k premiérovi, ani nepotvrdil, ani nevyvrátil) a řada charitativních nadací.
Fotky na Instagramu premiéra
Přestože veškerá aktiva jsou oficiálně ve vlastnictví Medveděvových blízkých důvěrníků, ve skutečnosti je údajně využívá šéf vlády osobně. Ukazuje na to například Medveděvův účet na Instagramu, kde pravidelně zveřejňuje fotografie sporných nemovitostí na ne jednoznačně určených místech.
Peníze na nákup luxusních nemovitostí a dalších hmotných statků za miliardy mu prý „půjčili“ oligarchové obchodující s nerostnými surovinami jako Ališer Usmanov či Gazprombanka. Náměstkem této banky, jedné z největších v Rusku, je Ilja Jelissejev, bývalý Medveděvův kolega ze studií. Navalného fond ho označuje za nejdůležitějšího premiérova důvěrníka, na němž celý korupční systém stojí.
Už během prvních 24 hodin po zveřejnění zprávy FBK se na přiložené video podívalo kolem dvou milionů lidí. Jsou na něm vidět třeba zemědělské dvory, dači nebo zámek, který byl kvůli tři metru vysokém plotu kolem něj natočen pomocí dronu. Všechny důkazy Navalného nadace vycházejí ale z veřejných zdrojů, jako jsou třeba výpisy z pozemkových knih a obchodního rejstříku, z oficiálních stránek různých organizací a ze sociálních sítí.
TI: Jen povrchní schéma
Novináři a blogeři oslavují studii nadace jako nejspektakulárnější věc, kterou kdy publikovala. Co však médiím stačí jako důkaz, nemusí být z právního hlediska vůbec dostačující, říká mezi jinými Denis Primakov, právník Transparency International Russia. FBK podle něj nabízí jen povrchní schéma. Přichází s předpoklady, ale podstatné důkazy nepřináší. Právně podle něj nelze bez dalšího důkladného zkoumání, a to i v zahraničí, doložit, že zmíněné nemovitosti a zemědělské podniky skutečně patří Dmitriji Medveděvovi.
Vzhledem k závažným obviněním se k věci vyjádřila Medveděvova tisková mluvčí Natálie Timaková. Vyšetřování ze strany FBK označila za politicky motivované. Obvinění má za „propagandu opoziční a odsouzené osoby.“ Navalnyj se chtěl zúčastnit prezidentských voleb roku 2018, ale kvůli trestní věci, začátkem února byl nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení podmíněné, je mu to odepřeno.
Podobně se vyjádřil Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Záležitost komentoval slovy, že Kreml se jí hlouběji nezabýval a že obvinění ze strany FBK je výtvorem odsouzeného občana. Ani protikorupční výbor Státní dumy nepřisuzuje Navalného obviněním větší význam. Mezitím oznámil, že na ně nebude reagovat.
‚Úřady byly po zveřejnění bezradné‘
V prvních hodinách po zveřejnění obvinění byly úřady bezradné, poznamenává Jekatěrina Šulmanová, která učí v Ústavu sociálních věd při Ruské prezidentské akademii národního hospodářství a veřejné správy. „Šlo jasně vycítit, že nevěděly, jak na to reagovat a co mají dělat,“ říká.
Že by nyní premiér odstoupil z úřadu, tomu ale nevěří nikdo. „Propouštění po velkých skandálech se u nás nekoná,“ říká Šulmanová listu RBTH. „Je to považováno za nepatřičné, chybné a nebezpečné pro stát,“ vysvětluje. Domnívá se, že premiér zůstane ve svém křesle až do konce svého funkčního období.
Nicméně, byť se vláda snaží být navenek oficiálně klidná, zvony bijí na poplach. „Jde o všechny osoby spojené ve vládě s premiérem. Pokud dojde ke koordinovanému útoku, pak je to může poškodit,“ říká politolog Konstantin Kalačov pro list Vedomosti. Taková obvinění proto nejsou chápána jako občanská nebo protikorupční kampaň, ale jako konfrontace s určitými uskupeními. Otázka, jíž by se teď všichni měli zabývat, nezní, zda je Medveděv korupčník, ale kdo stojí za kampaní proti němu. A to nezajímá jen Kreml. „I když prezident nevyvodí ze skandálu žádné důsledky, mohla by obvinění Medveděvovi uškodit,“ myslí si Kalačov.
Obvinění z korupce v souvislosti s Medveděvem totiž jen tak beze stopy podél společnosti neprojde, vysvětluje Šulmanová. Rusové sice kvůli takovým věcem nevyrážejí hned do ulic, takže protesty nebudou. „Ale taková story vzbuzuje averzi a odmítání. To může být pro úřady nebezpečnější než protesty v ulicích, s nimiž se už od let 2011 a 2012 umějí vypořádat,“ říká socioložka s odkazem na prezidentské volby v příštím roce. Nejdůležitější pro vládu podle ní bude, aby byla zvolena. A k tomu jsou nezbytní voliči.