Merkelová: Řešení ukrajinské krize nemá poškodit Rusko

Merkelová: Řešení ukrajinské krize nemá poškodit Rusko 1
Svět

Německá kancléřka Angela Merkelová nechce, aby řešení ukrajinského konfliktu poškodilo Rusko. Zároveň neočekává, že plánované setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v úterý v Minsku přinese již nějaký průlom v krizi. Merkelová se tak vyjádřila pro stanici ARD. 

„Je zapotřebí vzájemně na sebe mluvit. Možné je pouze politické řešení, vojenské řešení konfliktu nemůže nic přinést,“ podotkla kancléřka, která v sobotu navštívila Kyjev, což některá média interpretovala jako podporu tamějšímu vedení. 

Čtěte také: Merkelová slíbila Ukrajině 500 milionů eur na obnovu Donbasu

Podle agentury DPA Merkelová vyzvala také ukrajinskou vládu, aby se pustila do decentralizace státu a přenosů větších pravomocí na regiony. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel se v sobotu vyslovil pro federalizaci Ukrajiny jako jediné schůdné cestě k zachování jednoty země. Podle agentury AFP to ale Kyjev kategoricky odmítá.

Merkelová také podotkla, že by Evropská unie nepovažovala za důvod ke konfliktu, pokud by se Ukrajina zapojila do Euroasijské hospodářské unie (EAHU), kterou založilo Rusko společně s Běloruskem a Kazachstánem. Evropa si podle kancléřky přeje dobré vztahy s Ruskem. 

Čtěte také: Putinův přítel na telefonu: Merkelová je na drátě nejčastěji

V sobotu Merkelová vybídla Kyjev a Moskvu, aby se zasadily o nastolení příměří. Nicméně připustila, že mír nenastane, dokud se nepodaří zlepšit kontrolu nad hranicí Ukrajiny s Ruskem. 

Kancléřka přislíbila zhruba půl miliardy eur (skoro 14 miliard Kč) v rámci mezinárodní pomoci při obnově válkou poničeného východu Ukrajiny.