Uprchlíci mizí z německých táborů. Nikdo neví kam

Stát ztrácí kontrolu

Uprchlíci mizí z německých táborů. Nikdo neví kamNOVÉ 1
Svět

ac Echo24

V Německu se v rámci uprchlické krize začíná rozmáhat nečekaný jev, uprchlíci z ničeho nic mizí neznámo kam z uprchlických center předtím, než je úřady stačí zaregistrovat. Jen v Sasku jich během října zmizelo 700 ze 4 tisíc. Důvodem podle německých úřadů může být touha po lepší lokaci nebo nalezení příbuzných, kteří v zemi již žijí. 

,,To, že uprchlíci najednou z uprchlického centra zmizí, je dokladem, že stát ztrácí kontrolu,“ řekl německé stanici Deutsche Welle migrační expert z Univerzity v Osnabrücku.

Čtěte také: Bavorsko chystá ústavní žalobu proti Merkelové. Kvůli běžencům 

Během několika posledních měsíců po celém Německu začali uprchlíci z táborů a záchytných center po stovkách mizet. Nejvyšší čísla za poslední měsíc zažilo Sasko, kde své stany a spacáky opustilo 700 lidí ze 4 tisíc, podle informací deníku Neue Osnabrücker Zeitung. Prvním krokem v azylovém řízení je registrace dané osoby. Většina uprchlíků však stačí zmizet ještě před tímto úkonem. Bez toho úřady nemají informace o tom, kdo a kam se po území jejich státu pohybuje.

Policejní dozor a ostraha v centrech nemá právo nikoho zadržet, proto mohou lidé přicházející ze Sýrie, Afghánistánu a dalších zemí volně pokračovat tam, kam potřebují, například za příbuznými, kteří žijí v jiné části Německa, řekl stanici mluvčí Ministerstva vnitra. ,,Proto nemůžeme říci, kolik lidí se na vlastní pěst v zemi pohybuje,“ dodal.

Podle německých zákonů se migrant musí zaregistrovat jakmile překročí hranice země. Denně však do Německa proudí tisíce uprchlíků hledajících azyl a registrační proces, který v tomto případě má na starost pohraniční policie není kvůli přehlcenosti možný. Do konce roku může počet Německem přijatých uprchlíků podle odhadů vlády dosáhnout až jednoho milionu.

,,Uprchlíci nám před odchodem nic neřeknou, a proto nemáme o jejich motivaci odejít ponětí,“ řekl DW migrační expert. Podle německých úřadů může být důvodů několik. Pro člověka či rodinu, která se dostane do cizí země, je nejdůležitější najít své příbuzné nebo známé, kteří většinou žijí jinde, než jsou uprchlíci umístěni. Hodně migrantů také nechce zůstávat na venkově a míří do měst.

Čtěte také: Pašeráci unášejí děti uprchlíků. Nutí je k práci a prostituci