Pašeráci unášejí děti uprchlíků. Nutí je k práci a prostituci

Úřady evidují 7000 dětí bez rodičů

Pašeráci unášejí děti uprchlíků. Nutí je k práci a prostituciNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Přestože běženci popisují plavbu přes Středozemní moře jako zdaleka nejnebezpečnější část jejich cesty, klid nemají ani když se dostanou do Evropy. Podél cest, jež uprchlíci využívají, totiž číhají nebezpečné gangy, které se na zoufalých běžencích snaží za každou cenu vydělat. Obzvláště ohrožené jsou malé děti, které se cestou oddělí od rodičů. Gangsteři je totiž často unášejí a využívají na nucené práce nebo k prostituci.

Nebezpečí, kterým musí uprchlíci čelit během cesty do západní Evropy, o víkendu popsal náčelník štábu Europolu Brian Donald. Během mezinárodní konference v Madridu, která se týkala obchodování s lidmi, uvedl, že zdaleka nejohroženější jsou po cestě děti, které se oddělily od rodičů nebo vyrazily na tisícikilometrovou cestu samy.

Evropské úřady evidují 7000 dětí bez rodičů, které v nedávné době přišly do Evropy.

Podle Donalda se stávají oběťmi vykořisťování, bývají unášeny a nuceny buď k otrocké práci nebo k prostituci. Podle britského listu The Guardian zároveň upozornil, že tyto gangy, které napadají migranty po cestě, bývají v mnoha případech propojeny s pašeráckými gangy, jež zajišťují přepravu migrantů přes Středozemní moře.

Děti do své moci prý získávají například tím, že jim nabídnou nějakou službu (například to, že je kousek cesty svezou), za níž si posléze naúčtují tak vysokou částku, že ji děti nejsou schopny splatit a musí si ji odpracovat ve službách gangsterů. Tato práce se liší případ od případu, ale časté je zaplétání děti do obchodu s drogami – například jejich nucené nasazení v pěstírnách marihuany.

Dětští uprchlíci nejsou v bezpečí ani v uprchlických táborech a azylových střediscích, protože prsty mafiánů dosahují i tam.

Čtěte také: Europol: Na nelegální migraci vydělává až 30 000 pašeráků

„V následujících letech, budeme stále častěji svědky fenoménu, kdy se migranti stávají oběťmi vykořisťování i poté, co se dostali do Evropské unie,“ řekl na konferenci Donald podle britského listu The Guardian. Evropské úřady evidují 7000 dětí bez rodičů, které v nedávné době přišly do Evropy. Donald ovšem upozorňuje, že tento údaj je „na hony vzdálený“ skutečným číslům.

Ve své řeči zároveň upozornil, že uprchlíci nejsou v bezpečí ani v uprchlických táborech a azylových střediscích, protože prsty mafiánů dosahují i tam. Gangy prý navíc vznikají i mezi samotnými běženci. Už dříve se ostatně objevily zprávy podle nichž jsou nedospělé dívky v azylových střediscích v Holandsku nuceny do sňatků s dospělými muži.

Víkendovou konferenci o obchodu s lidmi pořádala skupina Santa Marta, která spadá pod katolickou církev. Skupinu minulý rok ustavil papež František a jejím úkolem je koordinovat úsilí jednotlivých států v boji proti obchodu s lidmi a modernímu otroctví. Kromě zástupců církve se konference zúčastnili zástupci policejních sborů a neziskových organizací z 34 zemí světa.

Podle Mezinárodní organizace práce se na celém světě nachází v pozici moderních otroků celkem 21 milionů lidí, přičemž jednu třetinu tvoří děti. V posledních letech mezi nimi značně narostl podíl mužů a chlapců, kteří bývají využíváni na otrockou práci. Podle Mezinárodní organizace práce moderní otroctví ročně generuje zisky kolem 150 miliard dolarů (více než 3,5 bilionu korun).

Čtěte také: Pašeráci inkasují stovky eur. Pak uprchlíky vyhodí z auta

O situaci dětských běženců zadržených v Česku čtěte zde: Česko není Západ, děcka. Prcháme dál!