Poslanec TOP 09 chce přeběhnout k ANO. Byl vyloučen

Přílet do Čapího hnízda

Poslanec TOP 09 chce přeběhnout k ANO. Byl vyloučenAKTUALIZUJEME 1
Domov

Echo24

Poslanec TOP 09, místopředseda sněmovního zemědělského výboru Karel Tureček se chystá přeběhnout k hnutí ANO Andreje Babiše. Informuje o tom deník Právo, podle nějž Turečkovo rozhodnutí poprvé v tomto volebním období přepíše poměr sil mezi koalicí a opozicí. V reakci na to byl ve čtvrtek Tureček z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové vyloučen.

Přestup Turečka sice změní poměr sil mezi koalicí a opozicí, ale jen bezvýznamně. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má totiž dostatečnou převahu 111 poslanců. Tureček by měl k Babišovi přejít koncem března, prozatím jen jako člen klubu, nikoli hnutí. Na dotaz deníku poslanec odpověděl: „Počkejte si, ono se to nějak rozuzlí.“ Připustil ale, že se v klubu TOP 09 necítí „příliš komfortně“ – v červenci totiž vystoupil ze strany. Vadí mu prý i změna v čele vedení strany: „Pod novým vedením se stává TOP 09 stále více klonem ODS. Středové názory v tomhle pojetí lítého opozičního boje nemám možnost uplatnit,“ řekl Právu Tuteček.

Tureček se dlouhodobě projevuje proti svému klubu. Například odmítl odejít ze sálu při hlasování o elektronické evidenci tržeb (EET) a zdržel se hlasování. Také veřejně kritizoval několikatýdenní obstrukce pravice kolem EET. Rovněž odmítl připojit svůj podpis k žádosti pravice o vytvoření sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Fajád.

Čtěte také: Čapí hnízdo? Babišova média mlčí. Selhání LN a MF DNES

Také odmítá bojkot pátečního vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který bude ve Sněmovně mluvit k zákonu o obecném referendu. K tomu se kvůli napjatým vztahům mezi prezidentem a poslanci Miroslava Kalouska chystá klub TOP 09. „Hlasuji podle svého svědomí, jak mi velí mandát, ale v klubu TOP 09 pro to shledávám stále méně pochopení, tam se stále více ctí disciplína.“

Kalousek pro Právo k odchodu poslance řekl: „Jaké má motivy, aby se rozešel se stranou, o tom mohu jen spekulovat, zeptejte se jeho. Určitě bude říkat něco o idejích.“

Otázkou nyní zůstává, zda Tureček setrvá ve funkci sněmovního místopředsedy zemědělského výboru. Podle dohod má totiž na toto místo právo TOP 09, potvrdil Právu Kalousek. Tureček tak bude s největší pravděpodobností z funkce odvolán.

V reakci na Turečkovo pravděpodobné sběhnutí k ANO byl poslanec z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové vyloučen. „V rozporu se svým slibem Karel Tureček nevystoupil do dnešního dne z poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Proto ho klub dnes ze svých řad vyloučil. Tímto formálním krokem došlo pouze k legalizaci dlouhodobého faktického stavu,“ uvedl ve čtvrtek v tiskovém prohlášení předseda klubu František Laudát. Tureček není členem TOP 09 již od června loňského roku.

Čtěte také: Bělobrádek prosadil nového vládce nad miliardami. Babišovi navzdory