1

Bělobrádek prosadil nového vládce nad miliardami. Babišovi navzdory

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Předsedou Technologické agentury ČR (TA ČR), která každoročně rozděluje téměř tři miliardy na aplikovaný výzkum, bude úředník ministerstva průmyslu Petr Očko. Návrh na jeho jmenování kritizovaný vědci ve středu večer jednomyslně schválila vláda. Novinářům to řekl vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který byl kvůli návrhu ve sporu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ten prosazoval dosavadní šéfku Rut Bízkovou.

Čtěte také: Babiš zachraňuje úřednici, od které má dotace

Očka vybrala předminulý týden vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v tajné volbě. Výsledek vzbudil rozruch napříč vědeckou obcí. Očkova protikandidátka, současná předsedkyně Rut Bízková, získala daleko více nominací.

Kvůli pochybám o transparentnosti kritizovaly výběr nového předsedy vysoké školy, sama kandidátka i Výzkumná rada TA ČR, která se navíc obává ztráty nezávislosti agentury. Vicepremiér Bělobrádek, který je předsedou vládní rady, kvůli tomu čelil při interpelacích ve Sněmovně nařčení z pletichy. Bělobrádek kritiku odmítá, všechny otázky kolem výběru jsou podle něj snadno zdůvodnitelné. Ve středu proto navrhl, aby vláda jmenování předsedy projednávala s rozpravou. Plánoval argumentovat tím, že se volba uskutečnila podle pravidel.

„Takové drama to nebylo,“ reagoval ministr Bělobrádek na Twitteru. „Vysvětlil jsem vše a prošlo to hladce,“ dodal. Podle něj také není pravda, že by všichni vědci protestovali. „Změna měla solidní podporu, jen se prostě neozývají. Až na výjimky,“ napsal.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.