Izraelský veterán radí: Svět by měl podpořit Asada

Exministr v Praze

Izraelský veterán radí: Svět by měl podpořit AsadaNOVÉ 1
Domov

Vladimír Ševela

Ruský prezident Vladimir Putin by měl do Sýrie poslat pozemní síly a zvítězit, prohlásil v úterý v Praze bývalý izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Avigdor Kahalani.  Podle něj je v zájmu Izraele, aby syrský diktátor Bašár Asad zůstal u moci.

„Kdyby mě slyšel Putin, řekl bych mu: pošlete tam (do Sýrie) pozemní síly, protože tohle umíte, a zvítězte.“ Tato pro západní uši kontroverzní slova pronesl na přednášce na vysoké škole CEVRO v Praze izraelský brigádní generál Avigdor Kahalani.

„Před dvěma lety si svět myslel, že když někdo vystřídá Asada, stane se ze Sýrie příjemná země. Ale v této situaci by měl mít celý svět stejný zájem: aby Asad zůstal,“ řekl bývalý hrdina šestidenní (1967) a jomkipurské války (1973), který tehdy velel tankovým jednotkám.  Podle něj je totiž pro Izrael daleko čitelnějším protivníkem Sýrie v čele se stávajícím prezidentem Asadem než jiné varianty. „Jinak nevíte, kdo je v Sýrii nepřítelem. Islámské skupiny nebo Syřani, kteří bojují proti němu (Asadovi)? Je to velice komplikovaná situace,“ dodal generál Kahalani, který sloužil jako ministr vnitřní bezpečnosti v letech 1996 až 1999.

Podle něj je pro Izrael také příznivější, pokud Syřanům pomáhají Rusové než jako donedávna Irán, jehož jednotky se přiblížily izraelským hranicím.

„Izraelci nejsou naivní“

Generál se také vyjádřil k současné vlně útoků v Izraeli, kdy jen během úterý byli zavražděni tři Izraelci. „Při první a druhé intifádě šlo o organizovaný terorismus a v tom případě můžete najít způsob jak je zastavit, než něco spáchají. Ale nyní pro to nemáme dostatek informací. Pokud někdo vezme nůž v kuchyni, jde do ulic a zabije toho, koho potká, mají naši zpravodajci problém s identifikací těchto lidí,“ poznamenal Kahalani.

Čtěte také: Nové násilnosti v Izraeli. Tři mrtví a desítky zraněných

Dodal, že jeho největší obavy se ale týkají možnosti, že by se teroristé v brzké budoucnosti zmocnili jaderné zbraně. „Pak vám teroristé řeknou: ‚Dáváme vám deset hodin‘ a dostanou, co chtějí. Svět je šílený, to se může stát,“ podotkl exministr.

V této souvislosti kritizoval mezinárodní společenství za to, že letos v létě umožnilo Iránu pokračovat ve svém jaderném programu.  „V Iránu říkají každý den: Zničíme Izrael. My ale nejsme naivní a jednoho dne třeba najdeme způsob, jak problém vyřešit. Jsme silná země,“ varoval generál.