ANO v průzkumech ztrácí. Volby v květnu by ale vyhrálo

průzkum preferencí

ANO v průzkumech ztrácí. Volby v květnu by ale vyhráloNOVÉ
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Vítězem voleb do Sněmovny by na konci května bylo hnutí ANO, i když mu klesly preference. Podle volebního modelu STEM by ho volilo 27,1 procenta občanů. Naopak druhá ČSSD si od března polepšila a získala by 21,2 procenta hlasů. Do dolní komory Parlamentu by se ještě dostali komunisté, TOP 09, lidovci a ODS. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, která výsledky v pátek poskytla.

Komunisté, kterým po volbách preference mírně klesaly, by se vrátili zpět k volebnímu výsledku 14,9 procenta hlasů. Pro TOP 09 by hlasovalo 8,1 procenta voličů, nepotvrdil se tím pádem březnový vzestup nad deset procent. Lidovcům potenciální voliči ubyli, nyní by stranu volilo 6,9 procenta lidí. Občanští demokraté by dostali 6,4 procenta hlasů. Hnutí Úsvit by se do Sněmovny nedostalo, jeho preference poprvé od voleb klesly pod dvě procenta, a to na 1,7 procenta.

„Přesuny přízně se odehrávají především uvnitř vládní koalice: ta je stabilní a silná – získala by 139 mandátů,“ uvádí STEM. Podle agentury se přesunuje zhruba devět mandátů. Nyní má kabinet 111 poslanců, většina nutná pro schvalování změn Ústavy je 120 hlasů. Ústavní většinu by tak podle průzkumu překonala i případná koalice ANO a ČSSD se 125 mandáty.

Agentura zveřejnila i stranické preference, které ale na rozdíl od modelu zahrnují i lidi, kteří nejsou schopni nebo ochotni říct, koho podporují, nebo říkají, že nebudou volit nikoho. Preference tedy nevyjadřují předpokládaný volební výsledek. I v žebříčku preferencí vede hnutí ANO, a to s 21,5 procenta. ČSSD má 15,6 procenta, KSČM 12 procent, TOP 09 5,7 procenta, ODS 4,5 procenta a KDU-ČSL 4,7 procenta. Úsvit v žebříčku preferencí dosáhl 1,4 procenta.

Agentura provedla průzkum mezi 19. a 29. květnem mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Podle jejího zjištění by ke sněmovním volbám v květnu přišlo 53 procent Čechů, 24 procent lidí naopak účast jasně odmítlo. Při předčasných volbách v říjnu 2013 dosáhla účast 59,5 procenta.

Čtěte také: ‚Zpracovávali mě ve stylu StB.‘ Řezníka Havlíčka mrazilo

Nový modrý pták navyšoval daně, vykřikoval Babiš v debatě