Zemanovi poradci začali obchodovat se stojany na zemní plyn

Zemanovi poradci začali obchodovat se stojany na zemní plynNOVÉ
Domov

Byznys se zemním plynem

Echo24

Poradci prezidenta Miloše Zemana rozjeli byznys se stlačeným zemním plynem. Mezi společníky firmy ATM Energy, která obchoduje právě s CNG palivy, vystupují bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý a Pavel Galuška. S informací přišel server Seznam.cz.

Po nevyvedeném byznysu s letadlovými palivy a prohraném sporu se státem přešel Martin Nejedlý na stlačený zemní plyn (CNG) pro automobily. V obchodním rejstříku firmy ATM Energy ho ale dohledat nelze – jako jediný představitel se v něm objevil Pavel Galuška, který taktéž figuruje jako Zemanův poradce, píše Seznam.cz. K dvojici prezidentových poradců se přidal i Pavel Bazgier, který ve své firmě Adast Systems vyrábí stojany na zemní plyn i další vybavení pro čerpací stanice. Ten i Martin Nejedlý se objevili až v zápisech z valných hromad společnosti.

V tuto chvíli má firma ATM Energy pouze dva čerpací stojany se zemním plynem – jeden na Praze 10, druhý v Mladé Boleslavi, který zprovoznila letos v červnu. Podle serveru Seznam.cz ale posuzoval Krajský úřad Pardubického kraje vznik CNG stanice ATM Energy v České Třebové už letos v květnu, dále dohledal i kolaudační stanovisko k CNG stanici ve Velké Polomi z roku 2015.

Byznys s CNG pohonem se může těšit i na podporu od státu. Ministerstvo životního prostředí začalo přijímat žádosti o dotace na nákup vozidel s alternativním pohonem. Má v plánu rozdat až 100 milionů korun vybraným obcím a krajům.

„Chceme tím mimo jiné rozhýbat poptávku, která následně přispěje rovněž k rychlejšímu rozvoji dobíjecí a plnicí infrastruktury a také k rozvoji nových technologií,“ řekl ministr Richard Brabec na stránkách resortu. Pozadu nezůstaly ani fondy Evropské unie – z jejích prostředků se nakoupilo 105 ostravských autobusů na zemní plyn.

Martin Nejedlý původně působil jako jednatel firmy LUKOIL Aviation Czech, která dodávala letecké palivo Českým aeroliniím a dalším leteckým společnostem. V souvislosti s tím Správa státních hmotných rezerv vymáhala po společnosti LUKOIL Aviation Czech smluvní pokutu ve výši 27 milionů Kč za nevrácený letecký petrolej. Minulý rok Nejedlého firma prohrála spor a vstoupila do likvidace.

Čtěte také: Zemanův poradce Nejedlý už za Lukoil zaplatil 27,7 milionů

Související články