1 Video uvnitř

Trump se dojal nad dopisem, který mu Obama nechal na stole

, NOVÉ

Témata: , ,

Američané si během výměny na postu amerického prezidenta potrpí na řadu ceremoniálů. Jedním z nich je i to, že odcházející prezident zanechá tomu nastávajícímu v Oválné pracovně dopis, v němž shrne své pocity, myšlenky či předá rady a zkušenosti. 45. prezidentovi USA Donaldu Trumpovi takové psaní zanechal i odcházející Barack Obama. Trump podle deníku The Telegraph dopis ukázal novinářům a řekl, že je velmi krásný.

„Jen jsem šel do Oválné pracovny a našel tento krásný dopis od prezidenta Obamy,“ řekl s dojetím v hlase Donald Trump v neděli během slavností přísahy před zaměstnanci Bílého domu a obálku ukázal. Jaký byl přesný obsah dopisu však novinářům neprozradil.

„Bylo to od něj opravdu velmi pěkné a my ho budeme opatrovat. A ani novinářům neřekneme, co v tomto dopise je,“ dodal podle britského deníku The Telegraph a zvedl bílou obálku, kterou si poté zastrčil zpátky do kapsy saka.

Zanechání dopisu odcházejícího prezidenta pro svého nástupce je již dlouho součástí americké tradice. Server The Times of Israel připomíná například dopis z roku 1993 republikánského prezidenta H. W. Bushe pro demokrata Billa Clintona, v němž mu i po prohraných volbách zanechal velmi emotivní vzkaz. „Váš úspěch je nyní úspěchem naší země. Velmi Vám fandím. Hodně štěstí,“ stálo tehdy v dopise. Bush podle serveru Clintona varoval, že nastanou velmi těžké časy, ztížené i tím, že kritika, která přijde, se nemusí vždy zdát fér.

Donald Trump byl do čela USA inaugurován 20. ledna 2017. Celý víkend však v Americe proběhl ve znamení protestů a nesouhlasu s jeho nástupem do Bílého domu. Jedněmi z neplánovaných protestů proti jeho budoucí vládě se staly i pochody a manifestace za práva žen ve Washingtonu, Los Angeles a dalších městech světa.

Čtěte více: Den obřích protestů. Více než milion lidí proti Trumpovi po celé Americe

Trump úřaduje: zlaté závěsy místo červených, busta Churchilla

,