Bující byrokracie. Úředníků rychle přibývá

Vláda projídá budoucnost

Bující byrokracie. Úředníků rychle přibýváTÝDENÍK ECHO 1
Homepage
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Před volbami 2013 se na jedné z debat organizovaných Svazem průmyslu a dopravy potkali exministr financí Miroslav Kalousek a miliardář a zakladatel protestního hnutí ANO Andrej Babiš. Tehdy se ještě jeho podpora počítala v jednotkách procent a málokdo by si vsadil, že zasedne tam, kde sedával Kalousek. Babiš spustil svůj refrén, který už pár měsíců opakoval.

„Katastrofálně hospodaříte. Jediné, co umíte, je zvýšit daně. V provozu zbytečně plýtváte desítky miliard, které by se daly snadno ušetřit, kdyby se stát choval efektivně. Neinvestujete, země je zanedbaná,“ hřímal. Kalousek se zeptal, jestli se mu snížení peněz na platy o desetinu, což tehdy znamenalo asi 13 miliard korun, zdá málo. Babiš odpověděl, že stát je potřeba řídit jako firmu a dalo by se to dělat s mnohem méně dobře placenými a motivovanými zaměstnanci. Ekonomika se tehdy potácela v recesi.

Uběhnou dva roky. Je říjen 2015 a Andrej Babiš předkládá do Poslanecké sněmovny svůj druhý státní rozpočet, který je opravdu jen jeho. Částky, jež z něj putují na platy, investice nebo provoz, jsou jen a jen dílem Sobotkovy vlády. Nejsou žádná alibi. Rozdíl mezi sliby a proklamacemi roku 2013 a realitou 2015 nemůže být větší. Ten rozpočet na rok 2016 předkládá Andrej Babiš při rekordním růstu ekonomiky, jaký země zažila naposledy před deseti lety, a druhé nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii. Nechme teď stranou příjmy státního rozpočtu. To, že se Andreji Babišovi opravdu nedaří vybírat daně, jsme opakovaně rozebírali v předchozích číslech Týdeníku Echo. Soustřeďme se na to, za co stát pod Babišovou taktovkou utrácí. Tady je ještě větší rozpor mezi sliby 2013 a realitou 2015.

Státních zaměstnanců rychle přibývá – stejně jako peněz na jejich platy. Jedním z rekordmanů v bobtnání je samotné Babišovo ministerstvo financí. Investice v porovnání s Nečasovou vládou klesají. Výdaje na sociální dávky navzdory zmíněné nízké nezaměstnanosti a tomu, že v zemi pracuje vůbec největší část společnosti v historii, stoupají. Andrej Babiš by tomu jistě řekl projídací rozpočet. Všechna čísla, která jsou v tomto textu použita, vycházejí výhradně z oficiálního návrhu státního rozpočtu, který vláda předložila do sněmovny.

Více čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články