Sobotka: ANO nemá žádný program, vládnout s ním je výhodné

PŘEŽIJE KOALICE DO VOLEB?

Sobotka: ANO nemá žádný program, vládnout s ním je výhodné
Bohuslav Sobotka. Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

vb Echo24

Vládnout v koalici s Babišovým hnutím ANO je výhodné, protože hnutí nemá žádný vlastní program a je ochotné se přizpůsobit na základě aktuálních nálad veřejnosti. Myslí si to aspoň premiér Bohuslav Sobotka, který to uvedl v rozhovoru pro server iDNES.cz. Předseda vlády by si přál současnou koalici udržet až do příštích voleb, zda by šel s Babišem do koalice znovu však odmítl potvrdit.

Českou politickou scénu v celkem pravidelných intervalech oživují rozpory mezi ČSSD a jejím koaličním partnerem, hnutím ANO. Při některých přestřelkách – například při nedávném jednání o reorganizaci policie – to přitom vypadalo, že současná koalice vezme za své. Šéf sociální demokracie Sobotka ale nyní řekl, že vládnout s Babišem je vlastně vcelku výhodné.

„Ve vztahu k ANO ta koalice z programového hlediska není špatná, protože ANO vlastně nemá žádný svůj program a velmi často se rozhoduje na základě průzkumů veřejného mínění. A v okamžiku, kdy zjistí, že ta věc je podporována veřejností, tak ji začne prosazovat. Pro nás je to výhodné, protože ANO je schopno se velmi pružně přizpůsobit programu jiných stran,“ uvedl premiér.

„Je velmi složité, aby vláda i v resortech, které kontroluje hnutí ANO, byla funkční. Mám na mysli třeba nedávné vyjádření ministra dopravy Ťoka, že krajům nedáme na silnice druhé a třetí třídy anikorunu, přitom na ničem takovém se koalice nedohodla,“ dodal Sobotka s dovětkem, že si stále stojí na svém rozhodnutí jít s hnutím do koalice.

Premiér se v rozhovoru pro iDNES.cz zmínil rovněž o takzvaném „lex Babiš“, tedy zpřísněné podobě zákona o střetu zájmů. „Ten zákon ukáže, do jaké míry podnikatel, který zkoncentruje politickou, ekonomickou a mediální moc, je schopen se s tím vyrovnat. Zda odolá pokušení si tu moc udržet i přes nějaké blízké osoby, nebo jestli skutečně vnímá principy demokracie, že se toho vlastnictví zcela viditelně a transparentně vzdá,“ odpověděl na dotaz, co by se stalo, kdyby Babiš přepsal svůj majetek na někoho blízkého.

Vyjádřil se také k otázce migrace a přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie. Výbor pro evropské záležitosti totiž tento týden řešil balíček návrhů od Evropské komise. Podle něj by Česko za každého přijatého uprchlíka v rámci přerozdělování dostalo 10 tisíc euro a za každého odmítnutého žadatele o azyl by muselo uhradit „pokutu“ 250 tisíc eur. Výbor byl sice proti, je ale možné, že Česko bude v této věci přehlasováno.

„Nemyslím, že se kdokoli chystá jakoukoli významnější skupinu států přehlasovávat v jakékoli otázce, včetně řešení migrační krize. I to přehlasování, ke kterému došlo, kdy Česká republika, Maďarsko a Rumunsko hlasovaly proti těm dočasným kvótám, to ještě nebylo trvalé řešení, zanechalo pachuť, která je cítit dodnes při jednání Evropské rady. (...) Česká republika nikdy nemůže souhlasit, abychom se vzdali pravomocí, které dnes máme, ovlivňovat migrační situaci na území České republiky a nikdy nemůžeme souhlasit s tím, aby tam byl zaveden nějaký permanentní systém relokací v rámci povinných kvót,“ uvedl k tomu premiér.

Čtěte také: Sobotka: Autorské poplatky jsou obrovské, protesty chápu

Válka Babiše s Němečkem: Správní rada odvolala ředitele VoZP