Válka Babiše s Němečkem: Správní rada odvolala ředitele VoZP

Kdo bude ovládat vojenskou pojišťovnu

Válka Babiše s Němečkem: Správní rada odvolala ředitele VoZPAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny v pátek odvolala ředitele pojišťovny Karla Šteina. Vedení pojišťovny považuje odvolání za neplatné, sdělil její mluvčí Richard Medek. Rada odvolala i svoji předsedkyni Jitku Šebkovou a na její místo zvolila dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou. Ministerstvo zdravotnictví považuje odvolání obou osob za nezákonné. Situaci v pojišťovně označilo za alarmující a zvažuje opatření, která by zabránila případným škodám.

Jednání správní rady na dnešek svolala Poliaková, která v radě zastupuje ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví ale Poliaková nebyla ke svolání oprávněna.

Z patnáctičlenné správní rady se dnes v sídle pojišťovny sešlo devět členů, především zástupců ministerstev financí a obrany a také armády. U dvou z těchto členů ale existují právní pochybnosti o oprávněnosti členství, které podle mluvčího pojišťovny řeší soud. Jedná se o zástupce neziskové organizace Svaz vojáků z povolání Armády České republiky. Ti byli do správní rady zvoleni zřejmě na základě ustanovení ze statutu pojišťovny, v kterém se píše, že členem orgánu může být člen odborové organizace. Svaz ale není odborovou organizací a navíc vojáci nesmějí být členy odborů.

Po Šteinově odvolání pověřila rada podle mluvčího Medka řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Novým místopředsedou správní rady byl zvolen brigádní generál Zoltán Bubeník. Mluvčí pojišťovny řekl, že podle vedení pojišťovny i ministerstva zdravotnictví bylo dnešní jednání, a tudíž i závěry z něho vyplývající, neplatné.

Čtěte také: Nová bitva Němečka s Babišem, nyní ve VoZP. Chystá se nucená správa?

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že považuje odvolání ředitele i předsedkyně správní rady za nezákonné. Situaci v pojišťovně označilo za alarmující a zvažuje opatření, která by zabránila případným škodám. Už dopoledne ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy na pojišťovnu.

Členové zvolení za ministerstva spravovaná hnutím ANO usilovali o odvolání ředitele pojišťovny, která má asi 700 000 pojištěnců, už delší dobu. Proti tomu ale byla část členů.

Podle nedávných zjištění serveru Neovlivní.cz je za situací uvnitř pojišťovny již měsíce trvající snaha Babišova hnutí ANO odvolat ředitele Šteina. Server tak mluvil o dalším z řady střetů Babiš vs. Němeček, kdy případný Němečkův krok s uvalením nucené správy může být brán jako přímá reakce na Babišovy snahy skrze radu Šteina odvolat.

Štein je navíc stíhán kvůli podezření ze zmanipulovaných zakázek. Jak ale zatím rozhodla rada, důkazy proti němu zatím nejsou přesvědčivé a jak zdroj serveru Neovlivní.cz uvnitř správní rady pro server uvedl, cítí tlak ze strany zástupců ANO, kteří se do vedení třetí nejmenší zdravotnické pojišťovny snaží dosadit vlastního člověka.

Vypadá to, že Babiš se těmito kroky dále snaží prohloubit svůj zdravotnický byznys, ve kterém by chtěl získat větší vliv. S tím souvisí i páteční informace, že Fond Hartenberg, přes který Babiš investuje své peníze do zdravotnictví, získal 70procentní podíl v Poliklinice Modřany. V této druhé největší poliklinice v Praze působí téměř sto lékařů a zařízení zajišťuje péči pro oblast zhruba se 60 000 obyvateli.

VoZP vznikla v prosinci 1992, necelý rok poté, co začal fungovat systém zdravotních pojišťoven. Od počátku se zaměřila zejména na vojáky v činné službě, včetně těch v základní vojenské službě, nebo na žáky vojenských škol, brzy se ale otevřela i pro další občany. Pojišťovna je jednou ze sedmi dnešních zdravotních pojišťoven v ČR, má zhruba 710 000 klientů, což ji řadí na páté místo podle počtu pojištěnců. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má 5,91 milionu klientů.

Loni v prosinci ředitel pojišťovny Karel Štein vysvětloval správní radě VoZP své obvinění z nehospodárného nakládání s penězi. Rada ale tehdy neshledala důvod k jeho odvolání. Šteinovo stíhání se týká více než 20 podezřelých zakázek. Policie již loni v červnu hledala dokumenty k veřejným zakázkám, tehdy se spekulovalo, že shání důkazy k zakázce na nábor klientů, za niž pojišťovna vyplatila odměny 130 milionů korun. O Šteinově odvolání se hlasovalo i letos v červnu, i tehdy ale rada ředitele nechala ve funkci.

Karel Štein je původní profesí lékař, který působil řadu let v resortu ministerstva vnitra. Do čela Vojenské zdravotní pojišťovny byl jmenován v červenci 2009.
Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články