Puč v Turecku se nezdařil. Zabito bylo 265 lidí, tisíce vojaků ve vězení

Armádní převrat v Turecku

Puč v Turecku se nezdařil. Zabito bylo 265 lidí, tisíce vojaků ve vězeníAKTUALIZUJEME
Náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Askar, který byl během pokusu o převrat držen jako rukojmí, a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: FOTO: Reuters
5
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 265 mrtvých a 1440 zraněných si vyžádal pokus o převrat v Turecku, který v pátek pozdě večer zahájila část armády. Puč se podařilo zmařit, situace v zemi už je pod kontrolou, uvedl v sobotu premiér Binali Yildirim. Prezidentský úřad ale vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Pod kontrolou vlády už je i budova generálního štábu v Ankaře. Vojáci, kteří ji v pátek večer obsadili, byli zajati.

V bilanci 265 mrtvých jsou zahrnuti i civilisté, kterých zahynulo během pokusu o převrat 161. Vzbouřenců zemřelo 104, přičemž premiér Yildirim mluvil odpoledne o dvaceti mrtvých pučistech. Prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar několik hodin před tím uvedl celkový počet 194.

Zadržet se podařilo celkem 2839 pučistů, kteří podle Dündara pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Velení armády podle něj puč od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí. Informaci o zajetí několika členů velení turecké armády potvrdil i ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik.

Podle bezpečnostních zdrojů agentury Reuters další stovku členů armády úřady zadržely v souvislosti s pokusem o převrat na jihoturecké vojenské základně Diyarbakir.

Vysoká rada soudců a státních zástupců (HYSK), nejvyšší kontrolní a dozorový orgán nad tureckými soudy, odvolal v souvislosti se zmařeným převratem z funkce 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné HYSK, která má mimo jiné vliv na složení části Kasačního soudu či Státní rady, turecké obdoby ústavního a nejvyššího správního soudu. Důvodem propuštění soudců bylo jejich údajné napojení na duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.

Kdokoli zradí svou vlast, neujde trestu, řekl Dündar a slíbil čistku v „paralelních strukturách“ armády. Odstranit je podle něj z armády třeba Gülenovy příznivce.

Pod kontrolou vlády už je i budova generálního štábu v Ankaře, v níž policii a vojákům dlouho odolávala skupina účastníků pokusu o převrat. Budovu už dopoledne opustilo asi 200 neozbrojených vojáků, zbylé muže zadržely vládě loajální síly nyní. Policie budovu štábu „důkladně prohledá“.

Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20:05 SELČ.

Turecké námořní úřady znovu otevřely pro lodní dopravu Bosporský průliv. Uzavřen byl z bezpečnostních důvodů právě kvůli pokusu o puč.

Místopředseda vládní strany AKP Mehmet Müezzinoglu vyzval v souvislosti s pokusem o puč k obnovení trestu smrti. Turecký twitter vzápětí ovládl hashtag #idamistiyorum, jímž uživatelé obnovení trestu smrti požadují.

Sledujte dění: ONLINE: Armádní puč: v Ankaře i Istanbulu se střílí. Jsou hlášeni mrtví

Erdogan vyzval, aby lidé v ulicích zůstali

Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Prezident Recep Tayyip Erdogan, který byl v poslední době stále více kritizován za autoritářské kroky vůči opozici a rostoucí islamizaci země, je povolal už během noci, aby tímto způsobem veřejně vyjádřili podporu vládě.

„Vyzývám národ, aby se shromáždil na náměstích,“ prohlásil v noci prezident, který byl v době, kdy vypukl puč, právě na dovolené. Na živých záběrech CNN po půlnoci bylo patrné, že někteří lidé výzvy prezidenta poslechli a do ulic vyšli.

„Je to nesmírně vážné s ohledem na to, že Turecko je členem NATO,“ komentoval v ČT situaci český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Aliance podle něj zatím nemůže nějak zbrkle zasahovat a jednat, jde podle něj o vnitřní záležitost země.

Komentátoři zmiňují, že v Turecku, které je členem NATO od roku 1952, došlo k pokusu o vojenský puč již v letech 1960 a 1980. Nyní jde tedy o další pokus po 36 letech.

Čtěte také: Mocná a obávaná turecká armáda: tři puče za poslední desetiletí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články