Zavolal prezident, tak kandiduju, říká František Ringo Čech

návrat do politiky

Zavolal prezident, tak kandiduju, říká František Ringo ČechNOVÉ
František Ringo Čech Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Alena šustrová – www.alenasustrova.cz – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13413777

1
Domov
Sdílet:

Strana práv občanů, která dříve nesla také název Zemanovci, má nového volebního superlídra. Do sněmovních voleb je povede známý kapelník, zpěvák, malíř a dramatik František Ringo Čech. O hlasy voličů se bude ucházet jako první muž kandidátky v Praze. Oficiálně to oznámili zástupci SPO. Ke kandidatuře ho přesvědčil prezident Miloš Zeman.

„Vždy jsem tvrdil, že se do politiky vrátím, až vlast zavolá. Jak víte, vlast jen tak nevolá, ale zavolal prezident republiky (Miloš Zeman),“ řekl Čech. Od něj v roce 2015 dostal vysoké státní ocenění medaili Za zásluhy. Čech již v minulosti působil jako poslanec sociální demokracie.

František Ringo Čech prezidenta Zemana, který je zároveň čestným předsedou SPO, dlouhodobě podporuje. Stejně jako prezident i on je častým kritikem Evropské unie a vystupuje proti imigrantům.

Čech považuje pozici superlídra za zavazující. „Do těch voleb jdu, protože podporuji stranu prezidenta. Jsem prezidentův muž a toto je prezidentova strana. Takže myslím, že jsem na svém místě,“ poznamenal. Zároveň řekl, že dostal velmi těžký útok, protože si „zemanovci“ nestojí v současné době „úplně brilantně“.

SPO, která není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory, vznikla v prosinci 2009. V lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.

Podle průzkumů voličských preferencí má SPO nyní daleko k překročení pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny. Její dosažení označil předseda strany a senátor Jan Veleba za cíl strany. „Pan prezident Zeman oznámil, že jde do druhé volby. Myslím si, že ji vyhraje a myslím si, že v tom případě bude potřebovat spojence v Parlamentu,“ uvedl Veleba.

Veleba povede stranickou kandidátku na Vysočině, první stranický místopředseda Marian Keremidský v Jihomoravském kraji. Do čela kandidátní listiny ve Středočeském kraji byl nominován bývalý vysoko postavený voják Hynek Blaško.

Veleba uvedl, že strana by chtěla dát do volební kampaně 15 milionů korun. Většinu peněz plánuje získat úvěrem, část by měli dodat sponzoři. Podobu samotné kampaně teprve SPO chystá.

V předčasných volbách v roce 2013 i přes Zemanovu podporu SPO získala jen 1,5 procenta hlasů. Do letošních voleb chtěla strana jít společně s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, to ale spolupráci odmítlo. Mezi členy SPO je řada spolupracovníků Zemana.

František Ringo Čech vstoupil do povědomí veřejnosti především jako zpěvák a muzikant. Známý je však také jako malíř, spisovatel, dramatik a v neposlední řadě i politik. Patřil mezi zakládající členy kapely Olympic a účinkoval také v divadle Semafor. V roce 1977 podepsal Antichartu. Po Sametové revoluci byl nejprve členem Klubu angažovaných nestraníků a poté přešel do ČSSD, za kterou byl v zastupitelstvu hlavního města Prahy a také byl zvolen do Poslanecké sněmovny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zoufalá snaha „zemanovců” uspět ve volbách: Chtějí se spojit s Okamurou

Miloš vybral dobře, říká ‚Ringo‘ Čech o svém vyznamenání

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články