Ruské letadlo s Alexandrovci se zřítilo do Černého moře

Letecká nehoda

Ruské letadlo s Alexandrovci se zřítilo do Černého mořeAKTUALIZOVÁNO 8
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruské letadlo Tu-154 s 92 lidmi, mezi kterými bylo 64 členů známého armádního pěveckého souboru Alexandrovců, se dnes zřítilo do Černého moře krátce poté, co vzlétlo z mezinárodního letiště Adler u Soči. Letoun mířil z Moskvy na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kde měl soubor vystoupení pro ruské vojáky. U Soči měl letoun mezipřistání kvůli dotankování paliva. Záchranáři už našli první mrtvé, nikdo z letounu nepřežil. Ruské úřady zveřejnily jmenný seznam posádky a pasažérů. Podle posledních informací je teroristický čin jako příčina pádu téměř vyloučen, avšak tajná služba FSB tuto variantu rovněž prošetřuje. 

V letadle bylo 84 cestujících a osm členů posádky. Na palubě letounu Tu-154 ruského ministerstva obrany, byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova armádního souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů. Řekl to agentuře TASS jeden ze zpěváků souboru Vadim Anaňjev. Nebyl si ale jist, zda na vystoupení do Sýrie letěli i členové a členky tanečního souboru.

„Narodilo se mi dítě, teď máme v rodině tři malé děti, a tak jsem šel za vedoucím souboru a požádal jsem, abych směl zůstat (doma). Kromě toho se zítra mělo konat vystoupení, a tak rozhodli, že doma zůstanou ještě sólisté Valerij Gavva a Boris Ďjakov. Všichni ostatní ze sboru letěli,“ řekl Anaňjev. Dodal, že z hudebního orchestru měli letět jen hráči na harmoniky a balalajky.

Podle seznamu, zveřejněného ministerstvem obrany, byl na palubě i ředitel a umělecký šéf souboru generál Valerij Chalilov.

Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.

Stroj zmizel z radarů 20 minut po startu. Podle ruských letových dispečerů vládly v oblasti Soči příznivé povětrnostní podmínky. Žádný civilní spoj z letiště Adler nebyl zrušen. Podle posledních informací ruské úřady téměř vyloučily jako příčinu pádu letadla terorismus.

Přestože oficiální ruská místa úvahy o teroristickém útoku na letadlo označují za předčasné, v ruských médiích se objevily spekulace připouštějící násilný scénář katastrofy. Hovoří se o možné explozi na palubě. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov, který na místě řídí vyhledávací práce, novinářům řekl, že vyšetřovatelé berou v úvahu „všechny možné verze katastrofy“. Hovořit o teroristickém útoku je ale podle něj předčasné.

Podle bývalého leteckého dispečera Vitalije Andrejeva mohla pád letadla vyvolat „mimořádná situace“ na palubě, která pilotovi zabránila vyslat nouzový signál. Některým ruským expertům dnešní katastrofa připomíná loňskou tragédii ruského boeingu nad Sinajským poloostrovem s 224 oběťmi, která byla přičtena na vrub teroristům. Letec Sergej Knyšov novinářům z agentury RBK řekl, že pokud na palubě vznikl problém, posádka z nějakých důvodů nestihla reagovat.

Ruské úřady už zveřejnily komunikaci mezi piloty a řídící věží. Ta běží normálně, najednou je však nesrozumitelná a náhle ustane. Někteří experti hovoří o tom, jakoby naráz přestaly pracovat všechny motory nebo došlo k explozi. 

Ruští záchranáři našli v Černém moři 1,5 kilometru až šest kilometrů od břehu ropnou skvrnu, a podvozek zříceného letadla. Některé trosky trupu Tu-154 se podle ministerstva obrany nalézají v hloubce 50 až 70 metrů. Našly se i osobní věci cestujících, nikdo zřejmě nepřežil. Do dnešní odpolední 15. hodiny nalezly záchranáři 10 těl. Do operace za zapojilo na 3000 lidí a 27 plavidel.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy. Putin již kondoloval pozůstalým. „Šéf státu vyjádřil nejhlubší soustrast příbuzným a blízkým obětí leteckého neštěstí,“ uvedl Kreml.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na pondělí 26. prosince státní smutek. Putin současně slíbil pomoc pozůstalým a zevrubné vyšetření příčin katastrofy. „Uskuteční se pečlivé vyšetřování příčin katastrofy a uděláme vše, abychom poskytli podporu rodinám obětí,“ řekl Putin novinářům a vyjádřil pozůstalým soustrast.

Naposledy postihlo letiště Adler neštěstí letos v květnu. Krátce před přistáním se do Černého moře zřítil Airbus A-320 arménských aerolinií Armavia se 113 osobami na palubě. Havárii nikdo nepřežil.

Světoznámý výhradně mužský soubor Alexandrovců byl úzce spjatý s ideologií bolševického Sovětského svazu a jeho oficiální kultury. Vojenský sbor pravidelně vystupuje i v Česku, kde má stále řadu obdivovatelů. Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku. Jeho členové jsou vybíráni na základě přísného konkurzu. Představení se skládají především z ruských národních písní a církevních skladeb. 

Soubor svou činnost zahájil oficiálně v roce 1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně v čele s pozdějším národním umělcem SSSR Alexandrem Vasiljevičem Alexandrovem. Z původních dvanácti se počet členů postupně rozšířil na současných 186.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články