Bída v podhradí

Bída v podhradí 1
Komentáře

Martin Weiss

Jiří Dienstbier, Marek Eben, Tomáš Halík, Michal Horáček, Cyril Höschl, Jana Hybášková, Miroslava Němcová, Šimon Pánek, Petr Pavel, Tomáš Sedláček, Karel Schwarzenberg, Jan Sokol, Jan Švejnar, Eliška Wagnerová.

To je čtrnáct nejčastějších jmen, jež vzešla z akce Karta pro příštího prezidenta pořádané iniciativou Podhradí. Co si o tomto výběru myslet? Samozřejmě ho nelze přeceňovat, je to jen výsledek jedné pražské a jedné brněnské akce (Iniciátoři vybrali z množství typů sedmnáct nejčastějších jmen+ vzhledem k tomu, že si pochvalují serióznost odevzdaných typů, jsem do výčtu nezařadil jména Václav Havel, Nikdo a Miloš Zeman). Ale jako jakýs takýs obrázek o tom, kdo by měl šanci se postavit Zemanovi, je to použitelné východisko do diskuse.

Je to užitečné cvičení, pokud chce občanská fronta postavit proti Zemanovi silného kandidáta, je třeba na tom začít pracovat včas. Zároveň ve mně nevzbuzuje mnoho optimismu.

Na seznamu najdeme hned tři lidi, kteří se už o kandidaturu v posledních volbách pokusili či s ní aspoň flirtovali a neuspěli (Švejnar, Dienstbier, Schwarzenberg). Nejúspěšnější z nich, Karel Schwarzenberg, s pravděpodobností hraničící s jistotou už v roce 2018 kandidovat nebude. Co nás opravňuje se domnívat, že zbývající dva by si vedli lépe než minule? Jiří Dienstbier má postavení ve své straně asi tak stejně pofidérní jako minule a svou činností ve vládě konvenuje přesně té samé části společnosti jako minule. Jan Švejnar vykazuje přesně tu samou schopnost občas se mihnout v médiích, když jde o ekonomiku, jako minule.

Generál Pavel řekl veřejně, že kandidovat nebude, že kvůli tomu nehodlá opouštět službu v armádě. Nikdy neříkej nikdy – ale není nápadné, jak málo toho o něm vlastně víme? Jen to, že dobře působí v televizi. Jinak se spoléháme na povšechné záruky jiných, kteří ho znali, jež jsou koneckonců vyjádřeny hlavně tím, že se stal předsedou vojenského výboru NATO. Ale o jakých situacích, v nichž by své kvality osvědčil, vlastně víme? Neozývá se tu spíš naše představa, jaké by to bylo dobré, kdybychom měli prezidenta-mezinárodně respektovaného generála se vším, co ta slova asociují?

Dále najdeme na seznamu jména, jež jsou výslednicí dvou tendencí: buď jde o milé, respektabilní osobnosti, které na prezidentskou kariéru nikdy nepomýšlely anebo, když na to byly dotázány, opakovaně odmítaly. Anebo jde o typické self-promotéry, kteří mají nejméně tolik odpůrců jako příznivců.

Jaksi jsme se pořád nesžili s přímou volbou prezidenta. Chtěli bychom buď prezidenta tak samozřejmého, že vlastně ani nemusel být volen, jako byl Masaryk či Havel, anebo důstojného člověka, který prokázal zásadovost a bude lepším příkladem slušného chování než současný obyvatel Hradu. „Stačí, když pochopí, co je ústava, a bude se tak chovat,“ zní jedna z formulací, jak by měl vypadat ideální prezident, které iniciativa Podhradí rovněž sbírala.

Ne, nestačí, to jste si spletli s nepřímou volbou. Minulé prezidentské volby vynesly do druhého kola dva muže, kteří se politické kariéře věnovali dlouhodobě, s velkým rozmyslem a úsilím. Zvítězil ten ambicióznější z nich. Možná si pamatujete, že jedním z jeho překvapivějších výroků v předvolebních debatách bylo, že nehodlá na Hradě sedět jako fíkus. Vítězství v přímých volbách si žádá jiného nasazení a slibuje větší moc. Lidé, kteří jsou ochotni toto klání podstoupit, chtějí víc než jen naplňovat nějaké rituály.

A pak, do příštích prezidentských voleb se výrazněji zapíše oligarchizace naší politiky, jež v posledních letech postoupila. Andrej Babiš si nemůže dovolit tak důležitý prvek mocenského systému bez dozoru. Pro něj a další oligarchické tábory je to hra s nulovým součtem: když to nebudu mít já, bude to mít někdo jiný, a to si nemohu dovolit. Ostatně se některé osobnosti již zkusmo oligarchům nabízejí – asi jako ty firmy na klíč v daňových rájích.

Prezidentský kandidát občanského tábora musí o tu moc stát, musí být schopen se utkat s oligarchy i se Zemanem, pokud bude ještě na scéně, musí oslovit víc než jen lidi z Prahy a Brna a musí na tom začít pracovat už dnes. Vidíte ho na seznamu?