Moji novináři se s Babišem schází a scházet se budou, říká Plesl

Plesl ztrácí nervy

Moji novináři se s Babišem schází a scházet se budou, říká PleslNOVÉ
Jaroslav Plesl. Foto:

Foto: Repro Česká televize

1
Domov

ly Echo24

Šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes Jaroslav Plesl se nepřestává bít za svou pravdu. Jak řekl ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus, Mladá fronta Dnes je podle něj nejsvobodnějším médiem v České republice. Podle Plesla je normální, že se novináři schází s politiky a že jim politici volají. Chování novináře Marka Přibila zapleteného do kauzy s nahrávkami však považuje za neakceptovatelné.

„Moji novináři se schází s Andrejem Babišem a budou se i nadále scházet s Andrejem Babišem. Ale co je pro mě naprosto nepřijatelné je, aby se můj redaktor snažil domlouvat s jakýmkoliv politikem, že bude v jeho zájmu koordinovat publikaci nějakých témat. Tohle byl ten hlavní a jediný problém, který jsem s ním (Přibilem) měl,“ řekl Plesl ČRo Plus. Podle něj je naprosto běžné pro novináře se s politiky scházet, protože to patří k jejich práci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Témata, které Přibil nabízel ministru financí Andreji Babišovi na nahrávkách, by si Plesl na stránkách svého deníku dokázal představit. „Pokud by to splňovalo nějaké základní parametry novinářské práce, tak to samozřejmě mohlo vyjít. Ale pokud by to ty parametry nesplňovalo, tak to v žádném případě nemůže vyjít, i kdyby na tom měl zájem jakýkoliv jiný politik nebo Andrej Babiš,“ řekl Plesl.

Šéfredaktor Mladé fronty Dnes opět zopakoval, že je podle něj deník nejsvobodnějším médiem v České republice a že jeho faktický majitel Andrej Babiš nemá na jeho obsah žádný vliv. „Vrhá to na nás negativní stín a je to pro nás mimořádně nepříjemná situace,“ okomentoval kauzu s nahrávkami.

Na dotaz, jestli mu Babiš volá, reagoval Plesl ve vysílání velmi podrážděně a začal útočit i na moderátora Michaela Rozsypala. „Politici volaj novinářům a říkaj jim: ,Píšete o mně kraviny, nechte toho.‘ To dělaj všichni politici, to je jedno, jestli jsou z ANO nebo ČSSD nebo z ODS. Volaj i do Českýho rozhlasu, věřte tomu, a volaj i panu Zavoralovi (René Zavoral je generální ředitel ČRo – pozn. red.), takže nedělejte tady jako svatýho v tom, že nevíte o tom, že politici volaj novinářům. Vám nikdy nevolal žádnej politik?“ ptal se Plesl moderátora, který odvětil, že ne. „Tak asi děláte svou práci špatně, když vám nevolají,“ odsekl Plesl.

„Zeptejte se svých kolegů, jestli jim volají. Jako co to tady hrajete za divadlo, když víte, že to tak je, tak na čem mě tady grilujete!“ pokračoval Plesl, který začal ztrácet nervy. Ve vysílání dále kritizoval novináře Martina Bibena a Jana Novotného, kteří na Facebooku otevřeně kritizovali poměry v mediálním domě Mafra. Podle Plesla jde o špatné novináře.

V podobném podrážděném duchu pak pokračoval i při konfrontaci se štábem pořadu Newsroom ČT24, který ho chtěl požádat před budovou Českého rozhlasu o vyjádření na kameru, což Plesl razantně odmítl. „Newsroom, absolutně neexistuje. Newsroom ne. (...) Tyhle výjezdy jsou za moje peníze. A já jsem fakt naštvanej, že tohle nechápete prostě,“ řekl Plesl moderátorce.

„Nejezděte po Praze tímhle způsobem. Máte to nahraný, patnáct minut v Událostech, komentářích. Vemte si to tam. Fakt jako. (...) Já vám neřeknu nic jinýho prostě. Já vám řeknu jenom to, co jsem řekl Lukáši Dolanskýmu v Událostech, komentářích. Teď tady máte záznam z rozhlasu. Vemte si to z toho,“ ukončil Plesl a rázně odešel. Krátký záznam z konfrontace sdílela redakce Newsroom ČT24 na Facebooku.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Není to vřed jménem Přibil, je to nádor jménem Mafra