Hlavní hrozby roku 2017: Konflikt s Ruskem a krize okolo KLDR

RUSKO A NATO

Hlavní hrozby roku 2017: Konflikt s Ruskem a krize okolo KLDRNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Možný konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) je jednou z hlavních hrozeb roku 2017, usoudili američtí analytici, dotázaní Radou pro zahraniční vztahy, vlivným centrem zabývajícím se americkou zahraniční politikou.

Pravděpodobnost takového konfliktu je podle expertů mírná, následky by však byly mimořádně těžké. Konflikt může vypuknout jako „úmyslná, anebo náhodná konfrontace mezi Ruskem a zeměmi NATO, v důsledku agresivního chování Ruska ve východní Evropě“.

Británie posílá v příštím roce své stíhačky do Rumunska. USA bude řídit své tanky a dělostřelectvo z Polska.

Za druhou největší hrozbu příštího roku považují experti možnou jadernou krizi okolo Severní Koreje. Pravděpodobnost takového scénáře považují za vyšší, avšak následky by pro Washington byly mírnější.

Svou zprávu o hlavních hrozbách pro Spojené státy v nadcházejícím roce vydala rada letos podeváté, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Rada vydává časopis Foreign Affairs, považovaný za nejzasvěcenější pohled do americké zahraniční politiky. Při přípravě zprávy bylo dotázáno na 500 vládních úředníků a expertů na zahraniční politiku.

Vojenská aliance mezi NATO a Ruskou federací, byla založena v roce 1991 v rámci spolupráci pro Severoatlantickou radu. V roce 1994 Ruskou vstoupilo do programu Partnerství pro mír.

Za pravděpodobné považují dotázaní další vyhrocení občanské války v Sýrii, snížili však možné dopady na zájmy USA. Za jednu z možných hrozeb označili také ničivý útok hackerů na americkou infrastrukturu.

Čtěte také: Peking varoval před zpochybňováním zásady jediné Číny