Prokremelská TV se vysmívá staříkovi Obamovi

Narozeninové video RT

Prokremelská TV se vysmívá staříkovi ObamoviUVNITŘ VIDEO
Americký prezident Obama na odpočinku podle stanice RT. Foto: Reprofoto: Youtube.com/RT
2
Svět

vb Echo24

Ruská stanice RT, která je známá tím, že obhajuje politiku Kremlu, letos slaví desáté narozeniny. A říká, že prvním desetiletím její činnost rozhodně nekončí. Zveřejnila totiž propagandistické video, které zachycuje amerického prezidenta Baracka Obamu a ministra zahraničí Johna Kerryho, jak se v roce 2035 s nelibostí dozvídají o tom, že se prezidentem Spojených států stává přeběhlík Edward Snowden.

Na začátku videa je vidět shrbený šedovlasý muž, který se v roce 2035 s holí v ruce belhá k bílému domku. Na verandě domu na něj na houpací židli čeká někdejší prezident Obama, který je v tom čase už několik let na odpočinku. Když si stařík k Obamovi přisedne, ukáže se, že jde o současného ministra zahraničí Johna Kerryho. Tedy alespoň tak, jak si ho za dvacet let představují Rusové.

„Tak co je nového ve světě, Johne?“ zeptá se v té době už 74letý prezident Obama svého bývalého spolupracovníka. Kerry, kterému v té době bude již 92 let, na to odpoví, že se situace poněkud změnila. „No, kromě toho, že už se nás ve světě nikdo nebojí, se nic nového nestalo, pane,“ odpoví Kerry Obamovi.

Bývalého prezidenta Obamu tato zpráva viditelně nepotěší – v ruském videu si jen zasmušile povzdechne. Když to vidí Kerry, nabídne mu, že by si spolu jako staří přátelé mohli dát alespoň něco k pití. „Ano, to bychom mohli,“ odpoví na to pobaveně Obama, přičemž v angličtině použije heslo „Yes, we can!“, které se stalo oblíbeným sloganem během jeho předvolební kampaně.

Stařík Obama se následně s pobaveným výrazem odebere do svého domu. Oběma mužům však dobrá nálada vydrží jen na chvíli, protože když Obama prochází kuchyní směrem k lednici, mine zapnutou televizi. V televizi zrovna běží zprávy ruské stanice RT a moderátor v nich ohlašuje něco, co pro současné vedení Spojených států představuje jeden z nejčernějších scénářů – prezidentem Unie se stal přeběhlík a whistleblower Edward Snowden.

Přeběhlík Snowden prezidentem USA

„Právě jsme obdrželi mimořádnou zprávu z Bílého domu. Prezident Spojených států Edward Snowden oznámil, že zahajuje novou éru transparentnosti Národní bezpečnostní agentury…,“ říká moderátor RT. Vzápětí navazuje, ale jeho další slova přeruší ze zahrady John Kerry, který si postěžuje na „zatracenou propagandu“ stanice RT. „Zatracená propaganda,“ dodá k tomu za chvíli Obama.

Poselství ruského videa končí záběrem, kde prezident Obama vyndá z lednice dvě lahve s pivem a zavře dveře. Na dveřích lednice je totiž fotka ze současnosti, kde se prezident Obama s ministrem Kerrym něčemu vesele smějí. „V tuto dobu už budeme vysílat 30 let,“ vzkazuje závěrem ruská stanice RT.

Video, které se na internetu objevilo ve středu, však vyvolalo určitou vlnu kritiky. Kromě toho, že nepokrytě kritizuje současné vedení Spojených států a vyzdvihuje Edwarda Snowdena, jehož „odhalení“ mimo jiné značně zkomplikovala boj proti terorismu, totiž obsahuje i některé věcné nepřesnosti – lidé na sociálních sítích například upozornili, že je nepravděpodobné, aby prezident Obama sledoval u sebe doma zprávy stanice RT.

Stanice RT, která byla dříve známá jako Russia Today, přitom není médiem bez vlivu. Její vysílání probíhá 24 hodin denně v angličtině, arabštině, ruštině a španělštině. Ve Spojených je druhou nejsledovanější zahraniční zpravodajskou stanicí po BBC News. V roce 2013 její kanál na YouTube překonal jako první mezi zpravodajskými kanály hranici jedné miliardy zhlédnutí. Činnost stanice, jejíž provoz spolufinancuje ruská vláda, však často čelí kritice, protože na dění ve světě nahlíží prakticky stejně jako Kreml.

Čtěte také: Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry

Ruská propaganda na internetu? Slovenský učitel na ni vyzrál