Macron nás nepustil do štábu, stěžují si Rusové

ODVETA ZA FAKE NEWS?

Macron nás nepustil do štábu, stěžují si RusovéNOVÉ
Emmanuel Macron Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

bp Echo24

Do Emmanuela Macrona, který vybojoval postup do druhého kola prezidentských voleb společně s Marine Le Penovou, se pustily weby spojované s šířením ruské propagandy. Sputnik a RT si stěžují, že je Macronův tým nepustil do volebního štábu, přestože opakovaně žádali o akreditaci. Píše o tom ruská agentura RIA Novosti.

„Redakce francouzského Sputniku poslala několik žádostí o akreditaci štábu Emmanuela Macrona v souladu s veškerými pravidly. Od tiskového oddělení jsme nedostali odpověď. Když náš korespondent přijel do štábu, bylo mu řečeno, že není na seznamu,“ uvedla pro agenturu šéfka francouzské verze Sputniku Natalija Novikovová.

Také web RT tvrdí, že o novinářskou akreditaci, která by umožnila vstup do volebního štábu Macrona, žádali v předstihu a několikrát. Navzdory tomu se podle agentury ani jejich korespondent nedostal dovnitř. RIA Novosti zároveň poznamenala, že Macron byl jediný z kandidátů na francouzského prezidenta, od kterého ruští novináři neměli informace přímo.

Zmíněné weby už během kampaně Macronův volební tým obvinil, že se snaží prezidentského kandidáta očernit a šíří o něm fake news. „Musíme podívat na fakta – dvě hlavní média – Russia Today a Sputnik – která patří ruskému státu, šíří fake news,“ prohlásil představitel Macronovy kampaně Richard Ferrand. Jeho slova citoval web Financial Times.

Macron dával už během kampaně najevo, že na rozdíl od své soupeřky Le Penové je jeho vztah ke Kremlu je při nejmenším rezervovaný. Nechal se například slyšet, že nechce dělat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kompromisy.

Čtěte také: „Nebudu nepřítel Ruska.“ Le Penová jednala s Putinem

Zato Marine Le Penová, která s Macronem postoupila do druhého kola, je ke Kremlu mnohem vstřícnější. Během kampaně koncem března odjela do Moskvy, kde jednala s prezidentem Putinem. Ruský prezident o Le Penové řekl, že reprezentuje „evropskou politickou sílu, která rychle posiluje“ a přeje si s ní diskutovat o vztazích obou zemí.

V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,86 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, pro niž hlasovalo 21,43 procenta zúčastněných voličů. Francouzský tisk hodnotí výsledek jako malou revoluci, evropské listy se domnívají, že druhé volební kolo bude především hlasováním o Evropské unii, protože proti sobě stane zastánce unie a její odpůrkyně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prezidentem za dva týdny bude Macron nebo Le Penová