„Nebudu nepřítel Ruska.“ Le Penová jednala s Putinem

SETKÁNÍ PUTINA S LE PENOVOU

„Nebudu nepřítel Ruska.“ Le Penová jednala s PutinemAKTUALIZOVÁNO
Vůdkyně francouzské krajní pravice Le Penová se setkala s Putinem. Foto:

Reprofoto: YouTube/RT International

1
Svět

bp Echo24

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová a kandidátka na francouzskou prezidentku se v pátek během své návštěvy Ruska setkala v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten během schůzky řekl, že se Rusko nebude vměšovat do nadcházejících prezidentských voleb ve Francii.

„Nechceme se vměšovat jakýmkoliv způsobem do cizích záležitostí. Ale vyhrazujeme si právo setkávat se s různými politickými silami, jako jsou naši evropští a američtí partneři,“ prohlásil Putin. Jeho slova citoval list The Guardian.

Ruský prezident o Le Penové řekl, že reprezentuje „evropskou politickou sílu, která rychle posiluje“ a přeje si s ní diskutovat o vztazích obou zemí. „Bylo by velmi zajímavé sdílet naše názory, jak by měly vypadat bilaterální vztahy a jak se vyvíjí situace v Evropě,“ uvedl Putin.

Podle Kremlu Putin s kandidátkou na prezidentskou funkci neprobírali financování Národní fronty, v jejímž čele Le Penová stojí, uvedla agentura Reuters.

Předsedkyně Národní fronty během setkání podle svých slov hovořila mimo jiné o boji proti islamistickému terorismu a v ruské televize uvedla, že za tímto účelem je nezbytné účinně sdílet informace.

Marine Le Penovou do Moskvy osobně pozval šéf zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij. Před poslanci promluvila v pátek o tom, že nevidí žádný důvod pro to, aby se Francie k Rusku chovala nepřátelsky.

„Nevidím žádný důvod, jenž by ospravedlňoval nepřátelský postoj současných francouzských čelných představitelů vůči Rusku,“ uvedla mimo jiné podle TASS před výborem.

Vůdkyně francouzské krajní pravice je v Rusku od roku 2011 již počtvrté. V roce 2014 půjčila její straně ruská soukromá banka spojovaná se státní mocí devět milionů eur.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prezidentská superdebata podle diváků: nejlepší byl Macron, pak Le Penová