Průzkum v USA: Konfederační pomníky by měly zůstat, soudí většina

Průzkum v USA

Průzkum v USA: Konfederační pomníky by měly zůstat, soudí většinaUVNITŘ GALERIE
Socha generála Lee v Charlottesville v Marylandu. Navrhované odstranění této sochy se stalo spouštěčem nepokojů ve městě. Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Cville Dog

10
Svět
Sdílet:

Většina Američanů si přeje, aby konfederační pomníky zůstaly ve veřejném prostoru. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Řada amerických měst a institucí se v poslední době rozhodla pomníky připomínající jižanské vojáky bojující v americké občanské válce v letech 1861 až 1865 odstranit. Po nedávných událostech ve virginském městě Charlottesvillu se k nim začala přidávat další.

Že by měly konfederační pomníky „zůstat ve všech veřejných prostorech“ si podle průzkumu myslí 54 procent Američanů, zatímco o opaku jich je přesvědčeno jen 27 procent. Devatenáct procent dotázaných na otázku týkající se odstranění pomníků jižanských vojáků a jejich velitelů odpověděla, že neví, jak s nimi naložit.

Pomníky si můžete prohlédnout ZDE.

Podle agentury Reuters se názory dotázaných lišily na základě jejich politické a etnické příslušnosti. Zatímco republikáni a běloši byli spíše pro zachování památníků ve veřejném prostoru, příznivci demokratů a černoši byli spíše proti.

Novou debatu o občanské válce a jejím odkazu i pravicovém extremismu a rasismu v americké společnosti vyvolaly události ve městě Charlottesvillu, kde demonstrace krajní pravice skončila před nedávnem tragickým útokem pravicového radikála, který svým automobilem zabil mladou aktivistku a dalších 19 lidí zranil. Pravicoví extremisté se ve městě ve Virginii sešli na protest proti záměru odstranit sochu konfederačního generála Roberta E. Leeho.

Spory vyvolal i prezident Donald Trump, který po váhání násilnosti odsoudil, posléze je ale připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Podle průzkumu agentury Ipsos se s Trumpovým názorem o vině na obou stranách pomyslné barikády shoduje 31 procent Američanů. Zastánce nadřazenosti bílé rasy za agresory při násilnostech v Charlottesvillu považuje podle ankety 28 procent lidí a deset procent dává hlavní vinu na eskalaci násilí levicovým aktivistům. Téměř třetina respondentů odpověděla, že neví, nebo považovala za původce násilností někoho jiného.

Čtěte také: Putin se u mnoha spojenců USA těší větší popularitě než Trump, říká průzkum

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články