TV Nova hrubě porušila naše práva, stěžují si neslyšící diváci

TV Nova hrubě porušila naše práva, stěžují si neslyšící diváciNOVÉ
Logo televize Nova. Foto: FOTO: http://tv.nova.cz/
Domov

Dopad chystané novely

Michaela Cápová

Sluchově postižení diváci si stěžují na televizi Nova. Česká unie neslyšících obviňuje televizi z hrubého porušení práv této skupiny diváků. Nova jim totiž bez předchozího upozornění na téměř dva týdny vypnula titulky u jejich oblíbených pořadů a navíc je měla „zastrašovat šířením poplašné zprávy“, když uvedla, že v případě schválení chystané vládní novely nebudou některé pořady otitulkovány. Unie však namítá, že se jednalo o zavádějící tvrzení a že novela naopak přinese navýšení počtu otitulkovaných filmů pro neslyšící diváky.

Nyní platí, že komerční televize musí pro osoby s postižením sluchu otitulkovat minimálně 15 % pořadů, ale v zákoně již není určeno, že to platí pro všechny jejich kanály. V praxi třeba právě Nova otitulkovává pouze pořady na svém hlavním kanále. Novela vysílacího zákona by tedy přinesla změnu v tom, že by všechny komerční televize musely skrytými titulky opatřit nejméně 15 % pořadů na všech svých kanálech, tedy v případě TV Nova i na kanálech Nova Cinema, Fanda, Smíchov, Nova Sport a Telka.

Televize Nova v reakci na chystanou novelu spustila „testovací projekt“ a ve dnech 5. až 18. prosince vypnula skryté titulky u pořadů, u kterých běžně bývají a podle televizního programu i být měly. „Testujeme dopad chystané novely vysílacího zákona. V případě jejího schválení nebude pořad titulkován. Komentáře vítáme na nova.cz/titulky,“ objevovalo se místo titulků. Jednalo se i o starší filmy, jako Smrtonosná past, Gladiátor nebo Honza málem králem, u kterých jsou přitom titulky již vyrobeny.

Foto: FOTO: Facebook / Siminka Berosini‎

Krok televize Nova se setkal s rozličnými reakcemi diváků. Jen málokteří z nich ale věděli, co přesně by se s chystanou novelou změnilo. Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) se proto bála, že Nova zaslané reakce diváků zneužije neférově, jako argumenty proti novele. „Reagujte prosím tak, aby televize Nova nemohla Vaše podněty použít jako tvrzení, že si diváci nepřejí žádné změny,“ zdůraznila ASNEP.

„Nova totiž novelu nechce, protože by musela titulkovat všechny vysílací kanály, což je pro nás dobré a jí se do toho nechce. Nova bojuje proti novele a nás používá jako figurky na šachovnici, zneužívá k tomu titulky, kterými nás ovládá,“ napsala třeba na Facebook Věra Strnadová, předsedkyně komise pro skryté titulky při ASNEP. I proto neslyšící sepsali otevřený dopis, v němž si na jednání televize stěžují u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Česká unie neslyšících, která za dopisem stojí, zdůrazňuje, že cílem novely je celkové navýšení otitulkovaných pořadů. „Usilujeme o to, abychom na každém kanále komerčních televizí měli nejméně 15 % a více skrytých titulků. Přínosem bude celkové zvýšení v souhrnu všech kanálů, i když na hlavním kanále TV Nova jich bude trochu méně, než dosud. Bude jich ale více na dalších vysílacích kanálech,“ komentuje to unie. Dále Nově vyčítá, že porušila práva diváků a že mezi nimi šířila nepravdivé informace a poplašnou zprávu o snížení počtu otitulkovaných pořadů.

Čtěte také: Diváci si připlatí. Komerční TV chtějí zpoplatnit vysílání v HD kvalitě

Nova ale argumentuje tím, že se jednalo jen o testovací projekt, který měl zhodnotit dopady vládní novely. „Naším cílem bylo seznámit se s názorem diváků, jestli jim více vyhovuje titulkování zejména pořadů na hlavní stanici TV Nova, nebo na malých stanicích. Pokud by platila nová pravidla, počet otitulkovaného obsahu zůstane stejný, protože už teď poskytujeme celkový rozsah dostatečný,“ uvedla pro Echo24.cz za televizi Jana Ondrejechová.

Na svých webových stránkách Nova nicméně novele vyčítá, že nezohledňuje sledovanost. „V důsledku toho budou oblíbené a často premiérové pořady zpřístupňované na hlavní stanici Nova nahrazeny pořady napříč našimi kanály, ovšem výrazně méně divácky atraktivními,“ píše televize a uvádí příklad: „Vy, jako sluchově znevýhodnění diváci, tedy v důsledku aplikace nové legislativy přijdete například o zpřístupnění prémiových dílů seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 (průměrná sledovanost 1,5 mil. diváků) a namísto toho získáte reprízu pořadu Kutil Tim III (průměrná sledovanost 39 000 diváků) na kanálu SMÍCHOV.“

Nova dále podotýká, že aktuálně vysílá na svém hlavním kanálu přibližně 40 % pořadů se skrytými titulky, tedy nad rámec zákonné povinnosti. Česká unie neslyšících však namítá, že se většinou jedná o staré reprízy a že Nova z finančních důvodů otitulkovává minimum premiér.

V České republice žije zhruba půl milionu nedoslýchavých a neslyšících lidí. Převážnou část z nich přitom tvoří nedoslýchaví, jejichž sluch se zhoršil ve stáří. Zhruba 200 tisíc lidí musí používat sluchadla jako kompenzační pomůcku. Asi 15 tisíc nedoslýchavých a neslyšících lidí se s vadou sluchu narodilo nebo jejich vada vznikla už v dětství.

Čtěte také: ‚Pokud je to pravda, je to alarmující‘. RRTV analyzuje Primu

Související články