Ze synagogy bude mešita. Největší ve Francii. ‚Židů je málo‘

Demografické změny v Marseille

Ze synagogy bude mešita. Největší ve Francii. ‚Židů je málo‘NOVÉ
Svět

mc Echo24

Synagogu v Marseille čeká přestavba na mešitu. K přeměně židovského na muslimský svatostánek má dojít z důvodů demografických změn. V posledních dvaceti letech totiž Marseille zaznamenalo úbytek Židů, zatímco počet členů muslimské komunity tu stále roste, upozorňuje deník Daily Mail a AFP. V Marseille žije z celkového počtu téměř dvou milionů obyvatel 70 tisíc Židů a přibližně 220 tisíc muslimů.

Zvi Ammar, představitel muslimského kulturního sdružení Al Badr, zájem o odkoupení synagogy Or Thora potvrdil. Deník La Provence ale píše, že k prodeji synagogy prý došlo již před několika měsíci za 400 tisíc eur (přibližně 10,8 miliónu korun).

„V posledních přibližně dvaceti letech jsme svědky přesunu členů zdejší židovské komunity. Všichni máme stejného Boha. Hlavní je, aby k tomu došlo v harmonii,“ uvedl Zvi Ammar. Sdružení Al Badr aktuálně využívá jinou mešitu v Marseille, která je ale příliš malá a nedostačuje účelům kongregace.​

Rekonstrukci synagogy Or Thora přislíbil starosta Marseille již v roce 2001. Nyní je ale projekt odložen z finančních důvodů. Pokud ale k přestavbě za odhadovaných 23 milionů euro nakonec dojde, stane se synagoga na jihu Francie největší mešitou v zemi.

Do Marseille se Židé ve velkém přestěhovali v roce 1962. Tehdy skončila téměř desetiletá guerillová válka, ve které Alžírsko nabylo nezávislosti. Většina z tamního milionu lidí evropského původu spolu s profrancouzskými muslimy během několika málo měsíců odletěla do Francie.

Čtěte také: Berlínské multikulti. Vzniká kostel, mešita a synagoga v jednom