1

Schwarzenberg se Štětinou podpořili na frontě v Doněcku Ukrajince

,

Témata: , , , ,

Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a čestný předseda strany Karel Schwarzenberg navštívili ukrajinskou válečnou frontu. V doněcké oblasti na východě země podpořili místní obyvatele přímo na frontě. Na místě se také setkali s místními politickými zástupci, vůdci Krymských Tatarů Refatovi Čubarovovi předal Štětina rezoluci EP o podpoře utlačovaným Tatarům.

Čestný předseda TOP 09 a šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg se s kolegou europoslancem a členem zahraničního výboru EU Jaromírem Štětinou vydali do ukrajinské válečné zóny. TOP 09 tak vyslala další signál podpory pro obyvatele zejména východní Ukrajiny, kde stále zuří ozbrojený konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

„Rusko bude konflikt udržovat. Slavné minské dohody neplní žádná ze stran,“ řekl po návratu Schwarzenberg. „Ukrajina má podle nich pořádat v obsazených oblastech svobodné volby. Jak to má udělat, když je tam cizí armáda?“

Spolu se Štětinou se ke kontaktní linii dostali jižně od Kramatorsku nedaleko obce Zajcevo. V Kramatorsku pak oba politici jednali s předsedou Oblastní státní administrace a vedoucím doněcké Vojensko-civilní správy Pavlem Žebrivským. „Evropa nás nutí, abychom vyjednávali s okupanty a teroristy,“ poznamenal Žebrivskij k minským dohodám.

Čtěte také: Kam mizí krymští Tataři? A co se děje podél ‚Roury‘?

„To, že dva evropští politici navštívili bezprostřední zónu konfliktu, je výraznou symbolickou podporou ukrajinského ozbrojeného boje proti ruským a separatistickým okupantům,“ řekl pak Štětina s tím, že konflikt na východní Ukrajině zdaleka neutichl a že není pochyb o tom, že je rozdmýchávaný Ruskem.

Jaromír Štětina pak v Kyjevě předal vůdci Krymských Tatarů a předsedovi krymského parlamentu Medžlisu Refatovi Čubarovovi rezoluci Evropského parlamentu o Tatarech. V ní vyjádřili evropští zástupci solidaritu s perzekvovanými Krymskými Tatary, připomínají nucenou deportaci čtvrt milionu Tatarů Stalinem z roku 1944 a zároveň zdůraznili jasnou podporu proti jejich vzdoru proti okupačním silám i svrchovanosti a celistvosti Ukrajiny. Rusko EP taky vyzval, aby RF přestala s represí vůči disidentům a aktivistům.

Čtěte také: ‚Krym je Ukrajina.‘ Rus dostal za sdílení článku dva roky vězení

Rusko se zlobí: Ukrajinská výhra na Eurovizi je politická

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.