Trest podle Pravého sektoru. Politik skončil v popelnici

BOJ PROTI KORUPCI

Trest podle Pravého sektoru. Politik skončil v popelniciVIDEO UVNITŘ 6
Svět

Echo24

Oděský politik Oleg Rudčenko přišel o víkendu do kanceláře v ušpiněném, zapáchajícím obleku. Cestou do práce ho totiž skupinka mužů hlásící se k extremistickému hnutí Pravý sektor hodila do popelnice. Měl to být trest za Rudčenkův korupční skandál.

V přepočtu 17 milionů korun si chtěl Oleg Rudčenko podle vyšetřovatelů vydělat korupcí. Měl zneužívat fond, ze kterého se financovalo bydlení uprchlických dětí. Rudčenko údajně dostával úplatky a podíly od ředitelů rezortů, kam děti mířily.

O víkendu si na něj před kanceláří počkala skupinka mužů, kteří ho nejdříve razantně usadili na blízkou lavičku. Když se s nimi Rudčenko odmítal bavit, rozhodli se mu ukázat podle jejich slov „jeho nové pracoviště“. Následně Rudčenka hodili a zavřeli do popelnice.

Čtěte také: Potáhneme na Kyjev! Pravý sektor hrozí vládě ozbrojeným útokem

Vůdcem a zakladatelem Pravého sektoru je Dmytrij Jaroš, který trénoval ozbrojené nacionalisty ve vojenských cvičení od rozpadu Sovětského svazu. Myšlenka, ze které Pravý sektor vychází, má navazovat na tradici ukrajinských partyzánů, jakou byla Ukrajinská povstalecká armáda. Ta bojovala proti nacistům a Sovětskému svazu za druhé světové války, když bylo potřeba, tak také spolupracovala. Jejím cílem byla nezávislá Ukrajina.

Čtěte také: Kyjev vypustil z lahve dva džiny, ozbrojence krajní pravice a oligarchy

Pravý sektor je chápán jako polovojenský kolektiv několika organizací a v současnosti má přes pět tisíc členů, kteří inklinují ke krajní pravici a k neofašismu. Jeho aktivisté sehráli značnou roli při pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.