Česko a Polsko společně odmítli azylové plány Evropské komise
Premiér Sobotka v Polsku
Český premiér Bohuslav Sobotka a polská premiérka Beata Szydlová se shodli na odmítnutí nedávno zveřejněného plánu Evropské komise v azylové oblasti. Na tiskové konferenci po mezivládním jednání ve Varšavě to sdělil Sobotka. Szydlová předsedovi české vlády v této souvislosti poděkovala za jasné vyjádření nesouhlasu s přerozdělováním migrantů v EU.
Sobotka řekl, že Evropa by měla hledat body, na kterých je schopna se shodnout. „Uplynulé měsíce ukázaly, že to nejsou kvóty ani přenášení pravomocí vlád na Evropskou komisi,“ uvedl. Evropské státy by se podle něj snadno mohly shodnout na posílené ochraně schengenské hranice či na zřízení společné pohraniční stráže.
Sobotka už ráno před odletem z Prahy řekl, že visegrádská skupina (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by jako celek měla společně návrhy EK odmítnout. Po konzultacích ve Varšavě chce věc probrat příští týden v Praze při návštěvě slovenského premiéra Roberta Fica a diplomaticky jednat i s Maďarskem.
S polskou premiérkou @BeataSzydlo jsme se shodli, že #V4 by měla společně odmítnout návrhy EK na povinné kvóty. pic.twitter.com/uAKpxF9bq7
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 8. dubna 2016
Výzvy v oblasti migrace podle Szydlové nezmizí a stanovisko V4 se nemění. „Chceme v této věci tvořit pozitivní politiku, ale není možné, abychom souhlasili s přerozdělováním. Chci poděkovat panu Sobotkovi, že to velmi jasně řekl,“ uvedla. V4 chce proti návrhům EK podle ní postupovat jednotně a získat podporu dalších zemí.
„Řešení, které prosazuje EK, je špatné, nic nevyřeší, jen prohloubí problémy. Stanovisko Polska je neměnné,“ uvedla premiérka. Řešení by podle jejího názoru měla hledat celá Evropa společně a i mimo své hranice, například prostřednictvím humanitární pomoci v místech, odkud migranti přicházejí.
Evropská komise svůj návrh na úpravu azylové politiky představila ve středu. Ve „slabší“ úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie. Čeští politici obratem návrhy odmítli.
Česká vláda podle Sobotky v souvislosti s migrační politikou nesouhlasí s přenosem kompetencí na EK, protože se domnívá, že vláda musí být základní pojistkou pro případ, když ekonomická, sociální a bezpečnostní situace v zemi neumožňuje další přijímání uprchlíků.