EET časem zavedou v celé Evropě, říká investor Veverka z ODS

Byznys s elektronickou evidencí tržeb

EET časem zavedou v celé Evropě, říká investor Veverka z ODSROZHOVOR 1
Ekonomika
Tomáš Pergler
Sdílet:

Mezi občanskými demokraty působí Jan Veverka trochu jako bílá vrána. Člen oblastního sdružení ODS v Liberci a partner investiční skupiny Touzimsky Kapital totiž podporuje zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Společně s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem a ekonomem Michalem Mejstříkem investoval do tuzemského výrobce online pokladničních systémů Smart software (část jejich podílu následně získala skupina J&T). V rozhovoru pro deník ECHO24.cz Veverka vysvětluje, proč má na EET jiný názor než vedení strany:

Předpokládám, že když jste se rozhodl do softwaru pro EET investovat, tak tomu projektu důvěřujete...

Samozřejmě. EET je bohužel politizované téma. Nicméně to, že něco někam pošle data o tržbě je jen opravdu malá část toho, co produkty podporující EET nabízejí. Svět jde dopředu a online řešení čehokoli prostě má budoucnost. Co se týká naší konkrétní investice do společnosti Smart software, tak tato společnost a její produkty jsou tady již 18 let a budou tady i bez EET. Investovali jsme do této společnosti a do lidí, kteří tam pracují, protože jsme přesvědčeni, že je ve svém oboru nejlepší na trhu.  

Kolik jste do společnosti Smart software investoval? 

Investovali jsme společně s partnery pár miliónů korun, plus je tam závazek profinancovat nákup hardware, který se objednává v zahraničí. Každopádně nejde o žádná vesmírná čísla. V portfoliu Touzimsky Kapital jde o opravdu malou investici.

Vyslechl jste si kvůli vašemu postoji k EET kritiku od lidí v ODS? 

Ano, sem tam jsem si něco vyslechl. Vesměs od kamarádů.

Jak na argumenty kolegů odpovídáte?

Že chytrý telefon, co mají v kapse, je šmíruje mnohem více. Ať navrhnou zakázat mobily.

Není chyba, že ODS vrhla do boje proti EET tolik energie? Neměla se více soustředit například na kontrolní hlášení?

ODS je v těžké situaci. Současná vládní garnitura se chlubí ekonomickým růstem, který podle mého názoru souvisí více s konjunkturou ve světě a kroky jejích předchůdců než její vlastní genialitou. Za této situace se těžko hledají politická témata a ještě hůř se cokoli komunikuje. Nasnadě je samozřejmě EET, ale já myslím, že je to prostě nehratelné. Ve skutečnosti lidem nevadí, že pokladna velikosti mobilního telefonu někam něco automaticky posílá. Stačí se podívat, co všechno dávají lidé sami na sociální sítě. Svět se prostě změnil. Kontrolní hlášení DPH je jiná kategorie. Tam vidím problém, i přesto, že chápu, že se stát snaží dohnat velké podvodníky s DPH. Jenže v tomto případě to odnesli úplně všichni.

Věříte, že EET neshodí Ústavní soud a projekt se letos rozjede?

Bude to vypadat možná divně, ale já to zase tak nesleduji. Byl jsem teď sedm týdnů mimo civilizaci. EET dříve nebo později bude zavedena v celé Evropě. Takové Německo je horkým kandidátem, když se podívám, kdo všechno a s jakými návyky se tam teď stěhuje a bude muset nějak podnikat.

Čtěte také: S EET začne boj o živnostníky. Babiš z nich vytvořil miliardový trh

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články