Čeští xenofobové versus kanadští sluníčkáři?

Čeští xenofobové versus kanadští sluníčkáři? 1
Politická aréna

Tomáš Zdechovský

Kanada určitě je zemí migraci zaslíbenou, ale ne pro všechny. Pro samotné muže, kteří sem přichází bez dokladů, rozhodně ne a Kanaďané na tom nehodlají nic měnit.

Řada lidí v Evropě si myslí, že Kanaďané berou ročně 250 000 uprchlíků napříč celým světem. Ale není to pravda. Kanadská migrační politika je velmi tvrdá a nekompromisní a je především zaměřená na pracující lidi, tedy na ekonomické migranty.

Samotná migrační politika má tři pilíře

Ten první jsou uprchlíci – zaměstnanci imigračního úřadu v Kanadě si je vybírají sami v uprchlických táborech ve spolupráci s UNHRC a dalšími kanadskými neziskovkami. Jsou to především rodiny s dětmi, které mají velkou šanci na integraci. Samostatné muže berou jen výjimečně na základě toho, že jim hrozí v jejich zemi smrt nebo vězení.

Část přesunu uprchlíků je hrazena ze soukromých peněz a soukromé nadace uprchlíky v Kanadě i podporují. Například řada křesťanských církví a charit se o migranty dlouhodobě stará. Pak přechází péče o tyto lidi na stát.

Druhý pilíř je slučování rodin. Pokud jsi v Kanadě, můžeš požádat, aby za Tebou přišla rodina. Nejvíce to v současné době využívají Iráčané a Syřané.

Poslední jsou ekonomičtí migranti. Kanada si důkladně vybírá lidi se vzděláním, podnikatele a investory, které si sem vezme. Mohou to však být i dělníci do profesí, které se jim nedostávají.

Nulová tolerance zločinců

Pokud se někdo v průběhu migračního procesu dopustí trestného činu, je okamžitě deportován zpět. Nulová tolerance. Také pro lidi, kteří utíkají z USA do Kanady. Není důvod, proč odejít z bezpečné země.

Nedáš otisky, nemáš azyl. Kanada pak sdílí databázi otisků s Novým Zélandem, USA, Austrálií a Velkou Británií. Prostě vše má jasnou logiku. Bezpečnost lidí je na prvním místě.

Závěrem bych rád dodal, že mají vedle logiky a procesů výborně zpracované i public relations. Podle tamních politiků podporuje 85 procent lidí stanovisko vlády přijímat lidi, ale chtějí důslednou integraci. A to je možná pro Evropu největší inspirace. Najdeme deset rozdílů mezi kanadskou a evropskou imigrační cestou? Proč v řadě států roste k migraci takový odpor?

Každý, nechť si odpoví sám.