Tři důvody, proč nevolit.
Hnutí ANO opustilo přinejmenším dočasně vítěznou vlnu, na které se už vyhouplo do sněmovny, vlády i evropského parlamentu. Vstup do Senátu se odkládá, protože při volbách s rekordní neúčastí Babišova kandidátka, doktorka věd Jana Dušková podlehla místostarostce Ivaně Cabrnochové ze Strany zelených, kterou navíc podporovala ČSSD.
Při senátních volbách v desátém pražském obvodě fakticky o mnoho nešlo, pouze o jedno senátorské křeslo na dvouleté období. Symbolický význam však volby měly a ukázaly, jak se může Babišův stroj na politický vliv zadrhnout.
Hra uvnitř koalice
Dlouho nebylo jasné, o co při volbách půjde, zprávy z Prahy 10 a i z celé řady průzkumů však ukazují, že rozložení sil na politické scéně už krystalizuje. V senátních volbách v desátém pražském obvodu i v průzkumech ČT v Brně a Ostravě proti sobě stály sociální demokraté a hnutí ANO.
Na první pohled nejde o nic neobvyklého, utkají se dvě velké strany, jak jsou Češi zvyklí. Na druhý pohled se už objeví jedna zvláštnost. Poprvé v historii se proti sobě ve volbách postaví dvě vládní strany. Není jisté, kdo bude mít navrch, protože dříve slabší ČSSD už v průzkumech hnutí ANO dotahuje. Na případu Prahy 10 je vidět, že sociální demokraté vydělávají na menším zájmu voličů. Naopak ANO 2011 tím může utrpět stejně jako při evropských volbách.
Souboj dvou vládních stran jako hlavní tahák voleb přitom občany od hlasování automaticky odrazuje, protože volby tím ztrácejí celorepublikový rozměr. Ať lidé zvolí jednu nebo druhou z velkých stran, vládní koalici tím neoslabí ani neposílí.
Příliš mnoho bílých košil
Kampaň do komunálních voleb ukazuje další rozměr, který odrazuje voliče a navíc ještě ukazuje, jak výrazně se poměry ve společnosti za posledních pětadvacet let změnily. Ve volbách devadesátých let lidé dobře věděli, o čem hlasují. Ideologická propast mezi pravicí a levicí byla takřka nepřekročitelná, staré bojovalo s novým, zastánci svobody a liberální ekonomiky s komunisty a kryptokomunisty žádajícími větší jistoty.
Dnes, a zvláště při komunálních volbách, se rozdíly mezi levicí, středem a pravicí stírají. Strany, jako by se snažily tento fakt ještě podtrhnout, nabízejí všechny své kandidáty na billboardech ve stejné pozici. Ať volím, jak chci, předem je jasné, že vyhraje starosta s rozhalenkou.
Tento fakt nahrává novým partajím bez jasného ideologického zázemí ovšem s kvalitním marketingem, tedy především hnutí ANO. Potíž je z pohledu Babiše v tom, že do řady velkých měst už přišel jako druhý. Před čtyřmi lety v nich uspěly regionální strany, a i když se většina z nich mezitím rozštěpila, na radnice se chtějí vrátit.
Souboj o pravici nebude
V zamlžené politické krajině se mohou Babišovi voliči ztratit ještě z jiného důvodu. Sociální demokraty porazí jenom v tom případě, když kvůli němu absolvují cestu do volební místnosti bývalí uvědomělí voliči pravice. Proto také bývají nadcházející volby interpretovány jako souboj o nástupce ODS a budoucího lídra pravice mezi ANO a TOP 09.
Senátní volby v Praze 10 ukázaly, že k souboji vůbec nemusí dojít. V prvním kole přišla volit naprostá většina pravicových voličů, své hlasy však rozdělili několika kandidátům od lidovce přes členy ODS a TOP 09 až k zástupci Svobodných, ze kterých se žádný nedostal do druhého kola. Málokdo z pravicových voličů však přišel ve druhém kole volit kandidátku ANO, kterou očividně za pravicovou nepovažují.