Kvůli chybě soudu přišla podnikatelka o téměř 24 milionů

Podnikatelka versus stát

Kvůli chybě soudu přišla podnikatelka o téměř 24 milionůNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Chyby české justice stály v roce 2016 daňové poplatníky nemalé peníze. Celkem muselo ministerstvo spravedlnosti zaplatit přes 147 milionů korun, což z něj dělá nejhorší resort, co se chyb úředníků týče. Celkem musela ministerstva za chyby zaplatit přes 150 milionů korun. Zprávu přinesl Radiožurnál.

Radiožurnál rovněž popisuje příběh podnikatelky Zuzany Štěpaníkové, která se již léta domáhá svých peněz. Před deseti lety půjčila téměř 24 milionů korun svému známému Hynku Basákovi, který je však v domluvené době nevrátil. Obrátila se proto na soud, který rozhodl, že dotyčný musí půjčené peníze vrátit. Pak však nastaly problémy.

Aby byl rozsudek pravomocný a Štěpaníková mohla své peníze vymáhat, musel být Basákovi doručen. To byl problém, protože dotyčný často měnil své bydliště a jeden ze zaměstnanců Obvodního soudu pro Prahu 1 udělal chybu. Zapsal, že rozsudek soudu byl Basákovi doručen, což však neodpovídalo realitě, ale rozsudek se tak stal pravomocným. Neví se, kdo tuto chybu udělal, každopádně místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná připustila, že za chybu svého zaměstnance soud odpovídá.

Výsledkem tak bylo, že Basák nic nezaplatil, což vedlo k uvalení exekuce. Dotyčný se vzápětí přihlásil a argumentoval tím, že mu rozsudek nebyl nikdy doručen. Soudy tuto okolnost uznaly a exekuce tak byla následně zrušena. Soud se snažil svou chybu napravit a rozsudek byl Basákovi po sedmi letech doručen. Přesto se však Štěpaníková svých peněz patrně nedočká. Hynek Basák uvedl, že žije pouze ze svého důchodu, který dosahuje výše sedmi tisíc korun a dodal, že veškerá závazky vůči Štěpaníkové považuje za zaniklé, doplňuje Radiožurnál.

Štěpaníková tak podala žalobu na stát, protože je přesvědčena o chybě soudu. Celkem se jedná o částku více než 25 milionů korun. O výsledku sporu se rozhodne v příštích měsících.

Čtěte také: Mironet málem zničila policejní razie. Teď bude po státu žádat miliardu za odškodnění

Stát vystavil úmrtní list živému, odškodnění platit nemusí