Savov má vydat Babišův životopis. Tisíce výtisků leží ve skladu

KNIHA O BABIŠOVI

Savov má vydat Babišův životopis. Tisíce výtisků leží ve skladuAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Daniel Kaiser

O podnikatelské prehistorii nynějšího ministra financí Andreje Babiše, jeho rodinném pozadí a osobním životě v minulosti, se toho dosud ví celkem málo. Deficit se pokusil stáhnout redaktor týdeníku Euro Tomáš Pergler, bývalý dlouholetý zpravodaj ČTK ze Slovenska. Informace o Babišovi shrnul do knihy, jejíž rukopis odevzdal počátkem června. Jmenuje se „Babiš. Příběh oligarchy“. Je už vytištěna, ale tři tisíce exemplářů dosud leží ve skladu v Praze - Ruzyni. 

Když Pergler začal knihu psát, rozhodl se pro nakladatelství Mladá fronta, které stejně jako týdeník Euro patří policejně stíhanému podnikateli Františku Savovovi, který svou českou firmu řídí na dálku z Londýna.

Termíny pro vydání (internetové knihkupectví Kosmas.cz na svých stránkách před časem inzerovalo termín 3. července) jsou neustále posouvány. Poslední posun přišel dnes.

Čtěte více: Hledaný podnikatel Savov je v Londýně

„Jako autor jsem dostal opakovanou odpověď, že distribuce knihy je pozastavena a čeká se na vyjádření právníků,“ řekl Pergler serveru ECHO24.cz. To je však nezvyklý postup: normálně by nakladatel, pokud by cítil potřebu knihu vydat, posadil právníky ještě k rukopisu, aby neriskoval případné ztráty s už vytištěnými, ale nepoužitelnými exempláři. Navíc je kniha relativně útlá, má 144 stran vlastního textu v malém formátu.

Další posun knihy přišel v pondělí. „Termín vydání posunut během dneška o celý měsíc na 15. 8. Ještě dopoledne byla knížka avizována na zítřek,“ uvedl dnes Pergler na svém facebookovém profilu.

Psaní knih o Babišovi je každopádně riskantní žánr. První životopis dnešního českého vicepremiéra s názvem „Počestný Andrej Babiš“ vyšel na Slovensku už před dvanácti lety.

Babiš posléze autora knihy, novináře Dušana Valka, zažaloval a u slovenského soudu se mu podařilo jednak docílit zákazu vydávání a distribuce knihy, jednak vymoci téměř milionové odškodné (z toho 800 tisíc osobně od Valka). Babiš sám loni mluvil o tom, že Valka dostal do zoufalé situace a že na něho posléze byla uvalena exekuce.

Mezi oběma tituly je ale zřetelný rozdíl: zatímco Valko se nebál spekulací a nepřímo, ovšem tak, aby to každý čtenář pochopil, dával Babiše do souvislosti s vraždou bývalého slovenského ministra hospodářství Jána Duckého ( † 1999), Perglerova kniha je mnohem méně spekulativní.

Vydavatelství: Knihu jsme kontrolovali a neměl by být problém

Autor se většinou drží při zemi, značnou část textu tvoří faktografie a suchý výklad Babišova života, jeho kontaktů s StB a milníků jeho podnikání.

Jestli se právníci Mladé fronty bojí soudních sporů, nebo jestli se tu promítají zájmy oligarchy Savova, jemuž může vyhovovat stav, kdy oligarcha Babiš bude vědět, že kniha o něm už sjela z rotaček, ale nedojela do knihkupectví, se teprve uvidí.

Šéf knižní divize Mladé fronty Tomáš Černý informace o umělém pozdržení knihy považuje za fámy: „Počítám, že knížka do distribuce půjde - v řádu dní, maximálně týdnů. Fakt je, že jsme ji kontrolovali, ale snad by tam neměl být problém.“

K informaci, že text už vytištěné knihy pitvají právníci, se Černý vyjadřovat nechtěl. Původně byla Perglerova kniha avizována na 3., později na 10. a nejnověji na 14. července.

CHCETE PODPOŘIT ECHO24.cz? POŘIĎTE SI PŘEDPLATNÉ NOVÉHO TÝDENÍKU ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.