2 jaká jsou v Evropě nejčastější

Velký přehled příjmení. Čech baví britská média

, PODÍVEJTE SE

Témata:

Netradičním koníčkem zaujal Čech Jakub Marian britská média. Baví se tím, že vytváří barevné mapy Evropy na základě statistik a na té poslední zaznamenal nejčastěji používaná příjmení. V České republice je to Novák, zatímco ve Velké Británii zase dominuje příjmení Smith. Mapu zveřejnil na svém webu.

„Přijde mi zábavné, že nejčastějším jménem na Slovensku je maďarský výraz pro Chorvaty,“ řekl Jakub Marian pro britský list The Independent s tím, že nejčastějším příjmením v této zemi je právě Horváth. Polské nejpoužívanější je Nowak, německé pak Müller a francouzské Martin.

Vytvoření mapy předcházelo pátrání, přičemž Marian začínal u internetových zdrojů. „Strávil jsem mnoho hodin pátráním na internetu a zkoumal jsem statistiky,“ dodal. Nevynechal ani populární internetovou encyklopedii Wikipedia.

S výsledky svého výzkumu na internetu ale nebyl spokojen a nakonec se uchýlil ke knihám a slovníkům. Paralelně k mapě příjmení pak vytvořil ještě druhou, která objasňuje jejich původ.

Nejedná se o první mapy, které Marian zpracoval. V minulosti zaujal například statistikou bytostí, které v Evropě nosí dětem vánoční dárky, průměrného počtu zbraní, vypitých piv, výuky cizích jazyků a dalších. Jeho mapy zaujaly například The Independent, The Telegraph, The Sun nebo americký BuzzFeed.

Čech sám sebe označuje jako lingvistu, matematika a umělce. V současné době žije v Berlíně, kde studuje matematiku.

Čtěte také: Ježíšek, Velký Ukko či Befana. Kdo v Evropě nosí dárky. Podívejte se

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.